Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

E-dluhopisy, Irsko a dluhová deflace

Zprávou číslo jedna z eurokrize je, že německá kancléřka Angela Merkelová odmítla všechny návrhy na řešení situace: nebudou se navyšovat prostředky v záchranném valu ani nebude vznikat společný dluhopis.

Z toho jaksi vyplývá, že největší břemeno v uklidňování situace zůstane ležet na Evropské centrální bance, která se ocitne pod větším a větším tlakem na skupování periferních dluhopisů států PIGS (Portugalsko, Itálie, (Irsko?), Řecko a Španělsko).

Zaprvé tu ECB není od toho, aby řešila problémy s celkovou solventností, může pomoci pouze s likviditou. Neměli bychom si také dělat iluze o tom, že tento postup ECB u německé veřejnosti a soudů projde lépe než navýšení prostředků v záchranném valu nebo společný dluhopis.

….

Zcela zásadním textem se k eurokrizi a Irsku vyjádřil ekonom Barry Eichengreen v německém deníku Handelsblatt. V textu se mimochodem praví: irský program vůbec nic neřeší, jenom se po cestě kope do plechovky. Veřejný dluh, který nyní činí 130 procent HDP, se nesníží ani o jediný cent. Úroky se nesníží o cent, protože mezinárodní půjčka činí 5,8 procenta.

Rok co rok bude Irsko platit majitelům dluhopisů deset procent HDP jako reparace. To není politicky udržitelné a měl by si to pamatovat každý, kdo něco ví o německé zkušenosti s válečnými reparacemi po první světové válce.

Situace rovněž není udržitelná. Irsko musí provádět vnitřní devalvaci, tedy snižovat mzdy a náklady. Jenže čím je úspěšnější ve snižování mezd a nákladů, tím těžší bude dluhové břemeno. Tak se bude muset v rozpočtu dále škrtat a zvyšovat daně a to vyvolá potřebu další vnitřní devalvace a tak pořád dokola do smrtící spirály. Bude se dít přesně to, co legendární ekonom Irving Fisher popsal během Velké deprese: „dluhová deflace“. Dluh vyjádřený v eurech se prostě musí snížit.

Podle Eichengreena se političtí lídři v Německu, Británii a Francii bojí, co by udělala restrukturalizace irského dluhu s jejich bankami. Bez tzv. očesání investorů do dluhopisů to ale nepůjde.

Ekonom Kevin O’Rourke publikoval na serveru Eurointelligence.com a dopis z Dublinu, který se nese v podobném duchu. Mimochodem se v něm praví, že spousta lidí v Irsku doufala, že společný tým MMF–EU rozdělí břemeno mezi irské daňové poplatníky a investory do dluhopisů, leč to se nestalo.

EU trvala na tom, že k očesání investorů nemůže dojít, protože by se nákaza rozšířila na Pyrenejský poloostrov. Tento argument už ale neplatí, protože k rozšíření paniky došlo tak jako tak.

-----

Autor těchto řádků se zítra přemístí na severoamerický kontinent, kde bude pobývat až do pondělí 13.12. Během jeho nepřítomnosti v Česku audit nebude vycházet. Další čekejte v pondělí 13. 12.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].