Draghi slaví úspěch, ale vyhráno ještě není
Eurostřepy: ECB, portugalské dluhopisy, německý rating a euroskepse
Na serveru agentury Bloomberg píšou, že ono slavné „udělám cokoli, abych eurozónu zachránil, a věřte mi, že to bude stačit“ (zkráceně „cokoli“), které pronesl guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi, slaví i po roce a půl úspěchy.
Článek upozorňuje, že i mnozí z těch, kdo v roce 2011 věštili rozpad eurozóny, dnes přiznávají, že se tak díky ECB a jejímu italskému šéfovi nestalo. Irsko opustilo záchranný program a vydává své dluhopisy, následovalo Portugalsko, do eurozóny vstoupilo 1. ledna Lotyšsko a výnosy ze španělských desetiletých dluhopisů jsou nejnižší od roku 2009.
Vyhráno ještě není a rizika tu jistě jsou: například pokud ECB nezabrání deflaci v eurozóně, nezbude než přistoupit k tzv. kvantitativnímu měnovému uvolnění, to však asi nikdy nepřipustí Německo.
…
Portugalsko, které stále ještě zůstává součástí záchranného plánu, úspěšně prodalo dluhopisy za 4,4 miliardy eur. Poptávka třikrát převyšovala. Chuť nakupovat periferní evropské dluhopisy narůstá, dokonce i španělská banka Bankia, kterou nedávno musela zachraňovat španělská vláda, úspěšně prodala dluhopisy za 1,35 miliardy eur.
Dobrou zprávou je, že ratingová agentura Standard & Poorʼs potvrdila Německu rating AAA se stabilním výhledem. Německá ekonomika je prý „moderní, vysoce diverzifikovaná a konkurenceschopná“, s „obezřetnou rozpočtovou politikou“. Do zbytku eurozóny však agentura tak zamilovaná není - protože ratingy Francie, Nizozemska i celé EU nedávno snížila.
…
Sonia Alonsová na svém blogu univerzity London School of Economics analyzuje volební programy německých politických stran a dívá se na kvantitu evropských témat. Pozitivní zmínky o Evropě jsou historicky na nejnižší úrovni a negativní na historicky nejvyšší. Zájem německých politických stran o evropská témata historicky klesá, nejvyšší byl v roce 1998, kdy se Evropské unie týkalo v průměru osm procent partajních programů. Nejníže byl v roce 2009, kdy činil 3,9 procenta. Vloni se zájem mírně zvýšil, ale jen v rámci obrany proti nové protievropské straně AfD.
Euroskepticismus byl v Německu donedávna politickým tabu, ale toto tabu se nyní prolomilo. Jak CDU/CSU, tak FDP i SPD jsou méně proevropské než dříve. Nejeuroskeptičtější z vládních stran je pochopitelně FDP, na opačném pólu stojí sociální demokraté.
Tato analýza poskytuje poněkud jiný pohled na oslavné texty na německé volby a vítězství proevropských sil. Neměli by čeští politologové a jejich studenti takto proklepnout naši politickou scénu?
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].