0:00
0:00
Audit Jana Macháčka10. 1. 20143 minuty

Draghi slaví úspěch, ale vyhráno ještě není

Eurostřepy: ECB, portugalské dluhopisy, německý rating a euroskepse

Prezident ECB Mario Draghi.
Autor: ČTK, AP

Na serveru agentury Bloomberg píšou, že ono slavné „udělám cokoli, abych eurozónu zachránil, a věřte mi, že to bude stačit“ (zkráceně „cokoli“), které pronesl guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi, slaví i po roce a půl úspěchy.

Článek upozorňuje, že i mnozí z těch, kdo v roce 2011 věštili rozpad eurozóny, dnes přiznávají, že se tak díky ECB a jejímu italskému šéfovi nestalo. Irsko opustilo záchranný program a vydává své dluhopisy, následovalo Portugalsko, do eurozóny vstoupilo 1. ledna Lotyšsko a výnosy ze španělských desetiletých dluhopisů jsou nejnižší od roku 2009.

↓ INZERCE

Vyhráno ještě není a rizika tu jistě jsou: například pokud ECB nezabrání deflaci v eurozóně, nezbude než přistoupit k tzv. kvantitativnímu měnovému uvolnění, to však asi nikdy nepřipustí Německo.

Portugalsko, které stále ještě zůstává součástí záchranného plánu, úspěšně prodalo dluhopisy za 4,4 miliardy eur. Poptávka třikrát převyšovala. Chuť nakupovat periferní evropské dluhopisy narůstá, dokonce i španělská banka Bankia, kterou nedávno musela zachraňovat španělská vláda, úspěšně prodala dluhopisy za 1,35 miliardy eur.

Dobrou zprávou je, že ratingová agentura Standard & Poorʼs potvrdila Německu rating AAA se stabilním výhledem. Německá ekonomika je prý „moderní, vysoce diverzifikovaná a konkurenceschopná“, s „obezřetnou rozpočtovou politikou“. Do zbytku eurozóny však agentura tak zamilovaná není - protože ratingy Francie, Nizozemska i celé EU nedávno snížila.

Sonia Alonsová na svém blogu univerzity London School of Economics analyzuje volební programy německých politických stran a dívá se na kvantitu evropských témat. Pozitivní zmínky o Evropě jsou historicky na nejnižší úrovni a negativní na historicky nejvyšší. Zájem německých politických stran o evropská témata historicky klesá, nejvyšší byl v roce 1998, kdy se Evropské unie týkalo v průměru osm procent partajních programů. Nejníže byl v roce 2009, kdy činil 3,9 procenta. Vloni se zájem mírně zvýšil, ale jen v rámci obrany proti nové protievropské straně AfD.

Euroskepticismus byl v Německu donedávna politickým tabu, ale toto tabu se nyní prolomilo. Jak CDU/CSU, tak FDP i SPD jsou méně proevropské než dříve. Nejeuroskeptičtější z vládních stran je pochopitelně FDP, na opačném pólu stojí sociální demokraté.

Tato analýza poskytuje poněkud jiný pohled na oslavné texty na německé volby a vítězství proevropských sil. Neměli by čeští politologové a jejich studenti takto proklepnout naši politickou scénu?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].