Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Dohoda v Bruselu a německé volby

Německá kancléřka Angela Merkelová se, jak známo, minulý týden rozhodla změkčit (a rozložit v čase) dohodnutý německý příspěvek do záchranného valu pro euro (EFSF). Ministr financí Wolfgang Schäuble v pondělí cosi dohodl, už ve středu to kancléřka zrušila a rozhodla se to celé projednat na evropském summitu znovu.

K úspěchu v místních volbách jí to ovšem nepomohlo. Postoj CDU k eurokrizi je od začátku ve znamení odkládání nepříjemných zpráv, lavírování či – jak praví hezký anglismus – „kopání do plechovky na cestě“ (kicking the can on the road).

Volby se tím ale nevyhrávají. Troufám si tvrdit, že voliči jsou daleko více ochotni akceptovat velmi nepříjemné zprávy, pokud je doprovází vize, cílevědomost, odhodlanost a rozhodnost. Pozoruhodné však je, že volby v Bádensku-Württembersku rozhodl především německý strach z atomu než hodnocení vládní evropské agendy.

Za opětovné připomenutí či oprášení možná stojí tato dávná myšlenka: V Evropě a eurozóně se institucionálně nic neposune dopředu, pokud se nějakým způsobem časově nesjednotí německé regionální volby (což asi nepůjde, protože s tím souvisí i sestavení německé horní komory, tedy německý ústavní pořádek). Jak ale prosadit nějakou dlouhodobou vizi v zemi, kde jsou volby vlastně pořád?

A ještě k věci. Der Spiegel se domnívá, že kancléřka bude pokračovat, protože „žádný Brutus“ se v její straně nyní nevyskytuje. Taktéž Das Bild tvrdí, že Merkelová nemá nyní ve straně soupeře.

Co se vlastně dohodlo na posledním evropském summitu? Zde je k dispozici český překlad dohod. Zde v Česku je třeba upozornit, že bylo dohodnuto, že „v důsledku vstupu do eurozóny se členský stát stane členem ESM (stálý záchranný plán pro eurozónu spuštěný v roce 2013 – pozn. autora) s veškerými právy a povinnostmi z toho vyplývajícími“.

Financial Times tvrdí, že dohody z evropského summitu zklamaly i skeptiky. Jednání o podmínkách irského dluhu bylo odloženo, peníze do EFSF (dočasný záchranný val) byly navýšeny, ale bylo odloženo rozhodnutí o tom, jak a kdy apod. Má se to snad ujasnit do června.

Wolfgang Münchau zhodnotil ve sloupku pro server Eurointelligence vyhlídky eurozóny. 1. Německo bude akceptovat navýšení svých závazků. 2. Šetření a současné závazky budou stačit. 3. Nakonec bude rozhodnuta úspěšná restrukturalizace dluhu. 4. Evropští lídři se vzdají závazku, že „udělají cokoli“ pro záchranu eurozóny – to znamená její rozpad.

Finové byli až donedávna příkladně poslušnými členy Evropské unie. Nyní reálně hrozí, že mohou zrovna potopit celý pokus o záchranu eurozóny.

Strana pod názvem Opravdoví Finové, která se pravděpodobně stane po dubnových volbách koaličním partnerem, tvrdí, že nebude akceptovat dohody o vytvoření dočasného záchranného valu EFSF. Její šéf Timo Soini řekl agentuře Reuters, že je „proti socializaci dluhů v Evropě a proti přenosu pravomocí na evropskou úroveň.“

Pobavil mne blog Paula Krugmana, ve kterém upozorňuje, že akcie Berkshire Hathaway, domácí firmy druhého nejbohatšího muže světa Warrena Buffetta, skáčou nahoru a dolů také podle toho, jak často se v médiích objevuje herečka shodného příjmení Ann Hathaway. Je to prý důsledek robotických algoritmů, které používají hedgeové fondy. Lidé prý takové chyby nedělají. Ale dělají zase jiné – říká Krugman.

Hezký sloupek napsal v témže listě David Brooks o Kaddáfím.

Pokud prý chcete být úspěšný totalitní diktátor, je efektivnější a lepší být diktátor cvok.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].