0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka17. 2. 20103 minuty

Češi a pomoc Řecku, pochvala Peciny a bankovní upíři

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Tak jsem se včera dočetl, že na úterním Ecofinu (jednání ministrů financí EU) se česká delegace v čele s ministrem financí Eduardem Janotou tvrdě postavila proti pomoci Řecku ze strany Evropské unie. Náš slavný stát ale nemá nic proti tomu, aby Řecku pomohl Mezinárodní měnový fond.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jak typické pro Česko! Toto zásadní a poměrně tvrdé stanovisko tohoto státu neproběhlo žádnou veřejnou a politickou diskusí a zastává ho úřednická vláda.

Přitom je jasné, že pokud si eurozóna nechá pomáhat ze strany MMF a nezmůže se na to sama, je to z pohledu její budoucí a dlouhodobé prestiže skoro sebevražedná věc. Nejen Řecko, ale skoro celá Evropa bude vnímána jako Argentina. Včera jsem o tom napsal poznámku pro Radiožurnál.

Česko sice stojí vně eurozóny ale do budoucna do ní chce vstoupit a proto by mělo být zájem na změně pravidel od nefunkčních rigidit, které nikdo nedodržuje směrem k pravidlům použitelným a funkčním. Na tuto věc lze sice míti různé názory, je ale smutné, že žádná výměna názorů ani diskuse o tom, co je v tomto ohledu českým zájmem u nás neprobíhá.

Nejvyšší správní soud zakázal Dělnickou stranu. Jsem zvědav, kolik komentátorů sebere odvahu a pochválí ministra Martina Pecinu. Já to udělám, protože konzistentně zastávám názor, že politici se mají chválit, když se jim něco podaří. Ať jsou odkud jsou. Ve věci boje s extremismem se práce ministerstva pod Pecinou prostě zlepšila a to je objektivní fakt.

Nejvyšší správní soud je znám poměrně vyhraněnými liberálními postoji, do zakazování se vůbec aktivisticky nehrnul (spíše se mu nechtělo) a žádost o rozpuštění musela být zpracována velmi důkladně a pečlivě. Stejně kvalitně pracovala policie ve věci dopadení žhářů z Vítkova.

A nakonec titulek Lidových novin o tom, že banky „vysávají“ z lidí peníze.

Je pozoruhodné, že pravicový deník používá výrazivo z marxistického a komunistického literárního leninovsko-bezručovského harampadí.
Proč jsou poplatky jedny z nejvyšších na světě? Protože si to lidé nechají líbit.

Každý může odejít k jiné bance, uložit si peníze v zahraniční bance nebo její pobočce nebo je mít doma pod polštářem. Kdo chce s bankami bojovat, ať posílí občanská sdružení, která proti poplatkům brojí, ať si založí politickou stranu nebo ať si stěžuje svým poslancům a senátorům nebo třeba v Brně či Bruselu.

Faktem ovšem je, že stát by měl pečovat o smluvní transparentnost a přísněji postupovat vůči těm bankám, které skutečnou výši poplatků skrývají a zatajují.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].