Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Buďte si jist, pane Sobotko: Zeman vás opravdu rád nemá

Nová ODS: Jedinou výhodou Petra Fialy je, že většina kmotrů ztratí zájem - tedy kromě míst, kde lze ještě něco vytěžit

Jmenování nové vlády na Pražském hradě • Autor: Milan Jaroš
Jmenování nové vlády na Pražském hradě • Autor: Milan Jaroš

Na Zemanův projev po středeční ceremonii jmenování vlády jsem zíral s otevřenou pusou. Je něco takového vůbec možné? Taková míra zlomyslnosti, zlovolnosti, pomstychtivosti, narcisismu a nevkusu – to se opravdu hned tak nevidí.

Na rozdíl od mnoha diskutujících na internetu nepovažuji chyby v dopisu za fatální chybu a šlendrián. Působí to tak, že existovala pracovní a oficiální verze - a někdo tu pracovní verzi omylem strčil do obálky. Sobotka neměl ještě k dispozici profesionální vládní aparát. U nového premiéra se lze jistě obávat lecčeho, ale nepůsobí určitě dojmem lenocha a lempla.

A především: prezident se se všemi ministry (a opakovaně s premiérem) sám celý týden scházel, na všechna tato setkání hlavy státu s budoucími ministry byly rozeslány pozvánky, kde bylo jméno jistě uvedeno správně, takže jde o obyčejnou zákeřnost a zlomyslnost (za použití Zemanova pokleslého humoru by se dalo říci „kdybych nebyl slušně vychovaný, řekl bych, že to byla buzerace“).

Pokud úroveň ceremonie – pochodující vojáci hradní stráže a humor čtvrté cenové skupiny – sledovali diplomaté a zahraniční média, pak úroveň této země zase o několik pater upadla. Přitom každý vidí, jak „profesionálně“ se chová Zeman, jak z ústavy si vybírá jako u švédského stolu, málem spadne do korunovačních klenot apod.

Co je však fascinující, je vstřícnost Sobotky, který na adresu prezidenta řekl „co se škádlívá, to se rádo mívá“. Zaprvé nešlo o škádlení, popíchnutí ani bonmot, ale o pokus o veřejnou dehonestaci premiéra. A buďte si, pane Sobotko, jist: Zeman vás opravdu rád nemá.

Do středy šlo mít jisté pochopení pro to, že se koalice hlavy státu bojí – nebyla ještě jmenována. Od nynějška to neplatí a koalice, chce-li přežít, musí odpovídat na prezidentovy útoky minimálně stejně tvrdě. Tedy nikoli vulgárně, ale jasně.

Na co vláda prezidenta potřebuje? Profesory se Zemanovi vybírat nechce, soudce asi také ne, ústavní soudce řeší prezident se Senátem, bankovní radu ČNB si jmenuje prezident sám. Ano, zbývají například velvyslanci – zde zůstává velký potenciál mocenské války. Pokud si ale prezident bude samolibě a bezdůvodně diktovat, není koalice beze zbraní, například lze omezit – když to jinak nepůjde – rozpočet prezidentské kanceláře. Jakmile bude koalice ustupovat, prezident toho využije a časem ji zničí a rozloží.

K úterní tiskové konferenci ODS a k vystoupení Petra Fialy. Ten například pravil: „Koalice chce pracovat na urychleném vstupu do eurozóny a k příslušným institucionálním smlouvám. Tím by ale čeští občané museli nést odpovědnost za státy, jako je Řecko.“ S tím prý ODS nikdy nebude souhlasit.

Jenže potíž je v tom, a ODS si toho mohla všimnout, že koalice zjevně směřuje k tomu, že rozhodnutí o vstupu do eurozóny chce nechat až na další vládu. Závazky Řecka – to ještě někdo, prosím pěkně, řeší? Vždyť ta země už dávno většinu svých dluhů restrukturalizovala.

Co se rozpočtové politiky nové vlády týče, pravil Fiala – v narážce na nevyrovnanost příjmů a výdajů – „tohle doma nezkoušejte“. Velice vtipné. Jenže rozdíl mezi státem a jedincem či rodinou je dosti podstatný. Stát trvá, resp. má trvat, jedinec by měl před odchodem ze světa dluhy vyrovnat, stát nutně nemusí, protože ze světa neodchází, resp. to nemá v úmyslu. Takže na politice minulé vlády, která to s fiskální restrikcí přehnala, nebylo nic špatného?

Tohle je tedy nová ODS? Vždyť je to stejný ideologický klausovský žvást, jako to byl předtím! Nevšimli si v ODS, že by spoustu podnikatelů do eurozóny docela chtělo?

Jaký je rozdíl mezi Fialou a Nečasem? Že Fiala nežije s ředitelkou sekretariátu? Že Fiala nechce kmotry? To Nečas nechtěl také. Jedinou výhodou Fialy je, že většina kmotrů ztratí o ODS zájem -  tedy kromě míst, kde lze ještě něco vytěžit, jako jsou například různé pražské obvody.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].