0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka31. 8. 20103 minuty

Bezmoc v Jacksonově díře

Ekonomickou událostí víkendu bylo tradiční setkání centrálních bankéřů zeměkoule v Jackson Hole ve státě Wyoming. Finanční mágové světa se s ohledem na romantické prostředí poblíž Grand Teton National Park sami trefně přirovnávali k „zaříkávačům koní“. Jaké ale vyslali nejmocnější lidé světa poselství? O čem důležitém se mluvilo?

Úzkost

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Deník Financial Times charakterizoval s ohledem na dvě uplynulá setkání atmosféru jako úzkost. Před dvěma lety, tedy těšně před pádem Lehman Brothers tu byla atmosféra krize či velmi naléhavé krize, před rokem atmosféra úlevy (to nejhorší je za námi). A nyní přichází bezmoc a úzkost. Oživení – především v USA – je slabé a bez dechu, cena nemovitostí bude dále klesat. Evropa zdaleka nevyřešila krizi eura (možná přijde další vlna nejistoty) a nikdo neví, co by se stalo, kdyby zpomalila ještě Čína. Hlavně ale bezmoc či úzkost pramení z toho, že centrální banky cítí, že vějíř instrumentů pro boj s možným opakováním krize či recese je velmi úzký, možnosti se do značné míry vyčerpaly.

Centrální banky už nemohou vládám doporučovat fiskální expanzi. I kdyby zadluženost nedosahovala kritické hranice, je zjevné, že další zadlužování je politicky neprůchodné. Možná přijde další vlna uvolňování měnové politiky, ale dostanou-li se k lidem extra peníze, budou je možná spíše spořit a utrácet.

Soupeření

Tématem živé diskuse bylo samozřejmě i jisté soupeření mezi Německem a USA o tom, kdo se postavil krizi lépe. Fiskální expanze Německa byla umírněnější a tamější ekonomika teď vesele roste. Jenže celkový propad Německa za poslední dva roky je pořád ještě mnohem větší než ten americký. A kdo má trochu rozum, tak tuší, že na finální hodnocení je prostě příliš brzy. Navíc: Německo částečně roste proto, že se Amerika zadlužuje.

Různé cíle

Tohle není nic nového, ale v atmosféře úzkosti či bezmoci to vyniká více než obvykle. Globální koordinace přístupů je obtížná, protože americká centrální banka (Fed) má úplně jiné cíle než Evropská centrální banka (ECB). Fed musí ze zákona nejen usilovat o měnovou stabilitu, ale i bojovat s nezaměstnaností, zatímco ECB se stará pouze o měnovou stabilitu

Deflace

Největší noční můrou amerických ekonomů je japonský scénář, tzv. ztracená dekáda 90.let, kdy po prasknutí spekulativní bubliny se japonská ekonomika potýkala více než deset let s poklesem cen a stagnací. A ani tak chytří lidé jako Japonci neodkázali více než deset let přijít na to, jak pokles cen zastavit.

Hrozí něco takového Spojeným státům? Ben Bernanke se snažil posluchače ujistit, že Fed má k dispozici dostatek instrumentů, jak noční můře deflace zabránit. Jde jen o to, je použít správně a ve správnou chvíli.

Euro

A samozřejmě byla řeč i o Evropě. Eurozóna byla v době nedávno minulé zvyklá na chabý růst ve svém jádru (Francie, Německo) a silný růst na periférii (Španělsko). Nyní přišel pokles a stagnace na periférii a silný růst je teď v jádru (Německo).

Centrální bankéře světa zkrátka čeká mnohem divočejší a napínavější období, než bylo těch klidných patnáct let před rokem 2008. A doby, kdy byli geniální měnoví chemici (Alan Greenspan) centrem bezmezného obdivu, se už také hned tak nevrátí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].