Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Berlínský summit a Řecko

Na dnešním summitu Francie a Německa se bude probírat prorůstový program pro EU a eurozónu. Co se však asi dá prorůstového vymyslet, když Německo všem – včetně sebe sama – zakazuje jakékoli úvahy o fiskální expanzi?

Na přetřes mají přijít plány na vyšší flexibilitu a prostupnost pracovního trhu: automatické či alespoň rychlejší uznávání výučních listů a diplomů. Německo, které má dnes pouze pětiprocentní nezaměstnanost, má otevřít pracovní trh především mladým lidem ze Španělska.

Je to jistě správný krok, ale nedělal bych si iluze o tom, že lze cokoli vylepšit nějak rychle a přes noc. Zvýšení pružnosti pracovního trhu potrvá a mimochodem jistým základem v této věci je zásadně a řádově lepší a efektivnější výuka cizích jazyků, především angličtiny. Jenže to zase bude stát nějaké peníze.

Der Spiegel má zajímavý text o poradcích, kteří se snaží řídit francouzsko-německou spolupráci.

V této malé analýze agentury Reuters se přehledně dočteme o tom, co čeká Evropu na začátku roku. Mne zaujaly tři věci. Text zdůrazňuje, že účast nečlenů eurozóny na plánované půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu je docela klíčová. Samozřejmě jde především o Británii, nikoli o nás, ale stejně to naznačuje, kolik si můžeme vyrobit nepřátel odmítáním spolupráce.

Druhá věc se týká očekávaného rozpadu dua Merkozy. Pokud bude Francii snížen rating (to se všeobecně očekává), bude Evropě vládnout Merkelová a MMF.

A třetí věc se týká Evropské centrální banky. Nejmenovaný německý vládní činitel v článku říká, že je jasné, že nový šéf ECB Mario Draghi je mnohem aktivnější než jeho předchůdce Trichet. „Nevystrkuje si bazuku do okna, aby ji každý viděl, ale dělá, co může.“

Guvernér České národní banky Singer je přesvědčen, že Řecko bude muset odejít z eurozóny. Editorial serveru Bloomberg sice přiznává (jako dnes každý), že Řecko nemělo do eurozóny vůbec vstupovat, ale odchod z eurozóny je špatná volba, která nadělá více škody než užitku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].