Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Ani Hollande nepojede na olympiádu. A co Zeman?

Vláda horkou jehlou? Kdybychom neměli negativního a ambicózního prezidenta, nebylo by třeba tak spěchat

My jsme si nezvolili Zemana, Orbána ani Fica • Autor: Karel Cudlín
My jsme si nezvolili Zemana, Orbána ani Fica • Autor: Karel Cudlín

Francouzský prezident François Hollande oznámil, že nenavštíví zimní olympiádu v ruském Soči. Též bylo jasně řečeno, že nepojede žádný vysoký představitel francouzské vlády. Po německém prezidentu Joachimu Gauckovi je to už druhá evropská hlava státu, která se takhle jasně vymezila.

Jak to vypadá u nás? Prezident Zeman se jak známo velice těší na své vřelé lednové setkání s Putinem a vláda i vznikající koalice k tomu mlčí.

Brzy bude zřetelné, že se Evropa začne dělit na ty, kteří to budou bojkotovat, a na dychtivce s image vazalů, kteří chtějí mít „prime time“ s Putinem. A tyto symboly jsou také důležité. Nepochybně i Francie a Německo do Ruska něco vyvážejí.

Poněkud se podivuji tomu, jak novinářská obec prožívá sestavování vlády a jednání o programu. Jsou to samé vlády „odložených sporů“, všem to připadá strašně uspěchané, povrchní, „šité horkou jehlou“.

Vidím to vcelku jednoduše: kdyby tato země měla normálního prezidenta a normální vládu, bylo by jistě na všechno spoustu času, a jestli koalice bude nebo ne, se mohlo dohadovat klidně dva měsíce jako v Německu nebo ještě déle, je-li někomu libo.

Jenže tato země má ambiciózního prezidenta, který má svoji vládu bez důvěry a který si stále přeje, aby tato vláda vládla co nejdéle. Jeho ambice jsou navíc výhradně negativní, destruktivní a motivované touhou po pomstě. Kdyby se jednání vlekla, prezident toho jistě využije a zneužije a bude se snažit celý projekt rozložit.

Zajímavá otázka je, kdo bude za hnutí ANO ministrem financí, když Petr Zahradník funkci nechce. Nejvíce jsou v poslední době skloňována jména Pavel Štěpánek (Česká bankovní asociace, dříve také Evropská banka pro obnovu a rozvoj a bankovní rada ČNB) a Miroslav Zámečník (NERV, týdeník Euro apod.)

Důvěra japonských byznysmenů v posledním čtvrtletí prudce vzrostla na nejvyšší úroveň za šest let. Zdá se tedy, že recepty „abenomics“ založené na masivních fiskálních a především měnových stimulech dobře zabírají. Abenomics přestála i zvýšení „sales tax“, kterého se leckdo obával. Analytici nyní doufají, že se snad Bank of Japan podaří do dvou let zvýšit inflaci na úroveň dvou procent.

To by mohlo zajímat i Českou národní banku, která se obává deflace a snaží se o totéž. Rozdílů je samozřejmě bezpočet, třeba ten, že Japonsko se deflace neobává, ale už dvě desetiletí se s ní trápí a má jistou „kulturu deflace“ pod kůží.


Čtenáře zvu na středeční akci (koncert, výstava, diskuse, projekce) na počest Lou Reeda a Václava Havla do divadla Archa.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].