0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka2. 8. 20103 minuty

Andreas Treichl (aneb jak mým Rakušanům nerozumím)

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Šéf Erste Bank, Andreas Treichl se pustil v rozhovoru pro HN do českých politiků a ČNB za to, že prý v Evropě nedostatečně lobují proti zvýšené regulaci a požadavkům na navýšení kapitálu bank, které se připravuje v podobě nových Basilejských kritérií. Podle Treichla se čeští politici a centrální bankéři tváří, že se jich to netýká, ale opak je pravdou, protože nová regulace bude mít dopad na ekonomiku, hospodářský růst i dostupnost úvěrů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tak nevím. Podle mého soudu je česká politická reprezentace již delší dobu vedoucím evropským skeptikem ve vztahu k nové regulaci a to hned po Británii (podle mého soudu čeští politici neberou příliš ohledů na jiné státní zájmy jako je energetická bezpečnost, projekt Galileo a další věci) a totéž platí pro Českou národní banku, která se proti novým regulatorním plánům z Evropy i ze světa také staví (soudě podle veřejných vystoupení a článků členů bankovní rady ČNB) také vcelku horlivě.

Zatímco se Treichl pouští do české reprezentace (tentokrát řekl bych neprávem) o rakouské centrální bance a vládě (Erste je především rakouská bankovní skupina) mlčí. Přitom není nic známo o tom, že by zrovna rakouské státní instituce (tedy tamější vláda nebo centrální banka) vystupovaly hlasitě a aktivně proti nové regulaci. Koneckonců není to známo ani o Belgii nebo Francii, kde sídlí další matky našich bank.

Není divu. Rakušané rozhodně nejsou disidenti Evropy. Rakouské bankovní skupiny musely před rokem a půl požádat o státní pomoc a nechat si jí schválit v Bruselu, takže teď asi nechtějí moc zlobit. Ostatně si myslím, že zlobení na evropské půdě Rakušané vůbec nemají v povaze. Takže si to mají odpracovat Češi a hrát roli obtížných a chrabrých evropských disidentů, zatímco Rakušané budou mlčet? A nejsou Češi už teď poněkud papežštější než papež? Celou bankovní radu ČNB jmenuje Václav Klaus o kterém lze jistě prohlásit, že je něco jako „antiregulační car.“

Krom toho mi připadá, že Treichl nečte noviny nebo dostává úplně špatný přehled tisku. Já jsem si třeba na konci minulého týdne přečetl ve Financial Times, že bylo dohodnuto, že nově připravovaná Basilejská kriteria pro bankovní regulaci nezačnou platit dříve než v roce 2018 (to je docela zadlouho, ne?), že kriteria budou „significantly watered down“ (významně rozředěna proti původním poněkud nadšeneckým plánům) a definice kapitálu bude nakonec změkčena.

Pravdou je, že v Evropě se někteří obávají, že nějakou hurá politickou bankovní regulaci může schválit z řetězu utržený Evropský parlament, ale když někomu tato hrozba připadá reálná, měl by proti tomu mobilizovat i vlastní politiky.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].