0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka27. 1. 20122 minuty

A kdo za to může

Julie Hrstková napsala do Hospodářských novin komentář o plýtvání evropskými penězi. V něm se například praví: „Evropské fondy k rozkrádání přímo vybízejí – jde o peníze všech, a tudíž ničí, z čehož plyne i jejich využití na projekty, které by nikdo (soudný) za své vlastní peníze nedělal. Podle toho také vypadá jejich využití, které velmi často nedává smysl, i trvalá a všudypřítomná urputná snaha o jejich zneužití. Podle Evropské komise bylo v roce 2010 přes 1,8 miliardy z celkového rozpočtu „špatně použito“, o rok dřív se rozkradlo 1,4 miliardy eur.“

Autorka se dále diví, že se z evropských peněz platí soukromé hotely (zde souhlasím), ale zlobí ji i takové „hlouposti“ jako dětská hřiště, zateplování budov nebo čištění rybníků.

Reklama

K tomu bych dodal asi toto: pokud využíváme evropské fondy na nesmysly, je to jen naše vina a Brusel s tím nemá vůbec nic společného. Podívejme se na stav železniční a silniční infrastruktury v této zemi, na nedostatek čističek odpadních vod, na sociální ghetta v mnohých krajích, na upadající školství a univerzity. My tady, svobodní lidé v Česku jsme se rozhodli požádat Brusel o podporu konkrétních projektů, nikoli naopak. Pokud se penězi plýtvá nebo jsou vynakládány neefektivně, zrcadlí se v tom jen a jen naše hloupost.

Na čištění rybníků, zateplování budov nebo na dětských hřištích nevidím vůbec nic špatného. Energetická úspornost i starost o životní prostředí je rozumná věc.

Troufám si tvrdit, že snaha o zneužití veřejných prostředků je mnohem „urputnější“ na české obecní i státní úrovni a jde v ní o řádově vyšší částky: stačí si vzpomenout na tunel Blanka, Opencard, předražené opravy krajských úřadů a soudních areálů, předražené a netransparentní nákupy státního ČEZ, o rozkradené peníze na dálnice a mosty pro medvědy v okolí Prahy.

Pod text na serveru iHNed.cz je dokonce připojeno jakési okénko či „nástěnka“ EUnenávisti: občané mají uvádět příklady plýtvání evropskými penězi, kterých si jako pomocná stráž VB někde v místě svého bydliště povšimli. Škoda, že takové okénko nevzniklo pro plýtvání v pražském či státním rozpočtu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].