Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

402 na kongresu (dovětek k ODS)

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Všude se píše, že na kongresu ODS došlo k spontánní revoltě a autentickému výlevu či protestu delegátů. Mnozí komentátoři to dokonce srovnávají s kroužkovací revoltou voličů.

Osobně se mi zdá v tomto ohledu zajímavé, že rozbití dohod kmotrů a spontánní vzpoura vedly k tomu, že oba moravští kandidáti na řadového místopředsedu, tedy Pavel DrobilPavel Blažek, získali shodně 402 hlasů.

Jestli si čtenář myslí, že mu to vysvětlím, je na omylu. Na konec se přeci jen přikláním k teorii (zkoušel jsem vypátrat leccos), že to může být přeci jen (jakkoli stěží uvěřitelná) náhoda. Zdá se mi totiž nakonec, že sebedůkladnější kmotr či velrybář (nebo jak se jim všelijak říká) by něco takového přeci jen nedokázal zařídit. Uměl by to zařídit Kim Ir Sen, ten ale na kongresu ODS nebyl.

Potíž nových tváří ODS, tedy Pavla Blažka a Pavla Drobila je, že o nich normální lidé (nepoužiji výraz široká veřejnost) vůbec nic nevědí.

Rozdíl je v tom, že když se někde v politice objeví nová tvář, mají lidé o její existenci alespoň tušení či jisté povědomí. O těchto dvou lidech nemají ponětí ani novináři. Tím nic nehodnotím – oba mohou jistě příjemně překvapit, jen naznačuji, že očista vystřelením úplně neznámých tváří není úplně normální.

Mnohem důležitější ale je, že kongres ODS se kromě očisty měl soustředit na ideové směřování. Konkrétně mne zajímá v čem se strana chce odlišit od TOP09. Nový předseda ODS je věřící konzervativec, to je ale předseda TOP09 taky (TOP09 navíc říká, že je konzervativní jako taková). Prioritou jsou úspory ve veřejných financích, to je však prioritou TOP09 taky.

To, že se strany budou mírně lišit v názoru na nějakou daň či způsob zavedení školného není žádná hodnotová či principální záležitost, na které má stavět svou existenci politická partaj.

Očistu je třeba přivítat (to asi platí pro každou očistu čehokoli), ale nebylo by od věci, kdyby ji následovala ideová konference, která vyjasní kam strana směřuje. Na starosti by to mohl mít Saša Vondra, který má z nového vedení jediný jakýsi přehled a zkušenost ze světa.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].