0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Podcast20. 5. 20083 minuty

Velmi hlasitý klid zbraní

Ve Francii se ve vrcholné politice zdánlivě nic neděje. Ale zdání klame. Prezidentský souboj sice propukne až v roce 2012, ale už dnes se rýsuje bojiště.

Ve Francii se ve vrcholné politice zdánlivě nic neděje. Ale zdání klame. Prezidentský souboj sice propukne až v roce 2012, ale už dnes se rýsuje bojiště.

Mezi gaullistickou pravicí vládne nervozita. Před rokem byl kometou francouzské politiky, po roce prezidentování se o něm tvrdí, že je stejný, ne-li horší než jeho předchůdce Jacques Chirac. Nicolas Sarkozy má na nápravu věcí ještě dlouhé čtyři roky, přesto už nyní sleduje se znepokojením dění u svých konkurentů. A oprávněně.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

O víkendu oznámila neúspěšná protikandidátka Sarkozyho v

prezidentských volbách Ségolène Royalová, že chce být šéfkou Socialistické strany. Paradoxně tak chce vystřídat v čele Françoise Hollanda, se kterým už nesdílí ani lože, ani stejnou frakci ve straně. Připomeňme si, že Royalová doplatila v prezidentských volbách především na to, že léta nepatřila ani do užšího vedení strany. Nyní chce nejen svým úsměvem, ale právě i nejvyšší stranickou funkcí okouzlovat voliče a na podruhé pokořit Sarkozyho.

Nynější pán Elysejského paláce se může ještě více obávat druhého kandidáta. Bertrand Delanoë přepisuje na pařížské radnici historii. Senzačně zvítězil v baště pravice v roce 2001, nyní v březnu své vítězství zopakoval. Pro mnohé byl dlouho nepřijatelný kvůli své otevřeně deklarované homosexualitě, ale liberální Francouzi si, zdá se, zvykli. Jeho pravděpodobná kandidatura na post předsedy socialistů a následně prezidenta tak může vyjít. Na rozdíl od pouhých slov Royalové Delanoë nabízí konkrétní lákavé zelené rovnostářství, které ordinuje už léta Paříži.

O víkendu se udála ještě jedna další porážka pro Sarkozyho, byť maskovaná jako výhra. Nová centristická strana Nový střed si zvolila do čela nynějšího ministra obrany Hervé Morina a otevřeně se postavila na stranu Sarkozyho. Jenže to je hodně slabý úspěch. Když Sarkozy snil o „prezidentské většině", chtěl do ní nalákat celý střed a odloupnout několik osobností levici. Ze středu přiběhl však jen Morin a dalších zanedbatelných 21 poslanců. Většina centristů zůstává za Françoisem Bayrou a jeho Demokratickým hnutím, které tíhne spíše doleva. I počáteční úspěchy s lákáním socialistů do vlády se hroutí. Aktuálně ministr zahraničí Bernard Kouchner hrozí, že podá demisi, pokud vláda nezmění tvrdou protiimigrační politiku.

Zdánlivě se ve francouzské politice nic neděje. Možná ale právě teď Nicolas Sarkozy ztrácí šanci na další prezidentský mandát.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].