0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Podcast18. 12. 20083 minuty

Socialistické Československo

Obyvatelé obou států bývalé federace mají jasné favority: ČSSD by volilo 44,5 procenta lidí, Smer dokonce 48 procent.

Astronaut

Obyvatelé obou států bývalé federace mají jasné favority: ČSSD by volilo 44,5 procenta lidí, Smer dokonce 48 procent.

Na Slovensku by podle prosincového výzkumu veřejného mínění ÚVVM Smer premiéra Roberta Fica sám získal polovinu křesel v Národní radě. U vládní strany uprostřed zpomalujícího se výkonu hospodářství něco nevídaného. V Česku není aktuální podpora sociální demokracie o nic méně zázračná – na rozdíl od slovenského stále ještě neukotveného stranického systému je v českém prostředí zavedených velkých stran velmi těžké se vyhoupnout nad 40 procent ve volebním modelu. Jiří Paroubek to přesto tento podzim dokázal.

↓ INZERCE

Na aktuálních preferencích nejsou ani tak zajímavé tradiční součty křesel možných vládních sestav. Na Slovensku by Fico nikoho nepotřeboval, a v Česku by se Paroubek sedmi či osmi chybějících křesel snadno dopočítal. Zajímavější jsou nyní uveřejněné stranické preference jako důkaz, že česká i slovenská sociální demokracie pronikla mezi všechny sociální vrstvy společnosti.

Prohra ODS v krajských a senátních volbách a následná analýza, kterou si objednali občanští demokraté, jasně ukázaly, že reformy - především ta zdravotnická -, odehnaly od ODS střední třídu. Ta dezertovala kompletně k ČSSD. O profesích typu lékaři, učitelé či malí podnikatelé si ODS myslela, že je nikdy nemůže zásadně ztratit. Stejně tak ODS vždy sázela na mladé voliče. Všechny ale poztrácela. Častěji než ČSSD volili ODS pouze lidé s příjmem nad 40 tisíc měsíčně. A to na vítězství rozhodně nestačí.

Na Slovensku zase dlouho přežíval mýtus, že Smer Roberta Fica volí především chudší lidé a důchodci. Podle toho, že Fica velebí každý druhý Slovák to ale zjevně není možné. Už v létě tuto „jánošíkovskou" image Smeru prolomil průzkum slovenské agentury MVK. Největší stranu nevolí akorát dvě skupiny. Jednak Maďaři (mezi nimi sympatizuje se stranou jen 7 procent), a pak bohatí s příjmem nad 30 tisíc. Typický volič ale není chudý důchodce z vesnice, ale Slovák mezi 20 a 29 lety ze středně velkého města.

Česká i slovenská sociální demokracie tak mají nyní na své straně všechny perspektivní voličské skupiny. I když se to při pohledu na jejich nynější obrovské preference nezdá, mohou tedy ještě stále růst.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].