0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Podcast18. 9. 20083 minuty

Slunce, seno, Zeman

Přátelé Miloše Zemana mají našlápnuto k politické straně. Jinak by se pospolitost bývalých ministrů v režii Miroslava Šloufa chovala jinak.

Astronaut

Přátelé Miloše Zemana mají našlápnuto k politické straně. Jinak by se pospolitost bývalých ministrů v režii Miroslava Šloufa chovala jinak.

Je to osvědčený tah. Pokud nevíte, zda se svou novou stranou uspějete, zkuste nejprve své příznivce nalákat do údajně nestranického uskupení, které bojuje za abstraktní cíle. Když to občanskému sdružení Přátelé Miloše Zemana nevyjde (tedy poptávka po jejich politice bude mizivá), vždy mohou jen opakovat své současné vágní cíle, že jim jde pouze o to „vnést do vzedmutých politických emocí věcnost a racionalitu“.

↓ INZERCE

Jenže poslední kroky sdružení ukazují spíše na formování nové levicové strany zemanovského ražení, než na kritický spolek píšící do novin a scházející se jednou za rok na statku Jana Fencla. Zakladatel sdružení Miroslav Grégr oznámil, že uskupení má už 600 členů, dalších 400 lidí se prý chystá vstoupit. Ano, tisícovka lidí není příliš velký počet, ale v české politice je to už slušný základ pro politickou stranu. Připomeňme salónní strany typu ODA, Unie svobody či aktuálně Strany zelených, které se potácely či potácejí s několika málo tisícovkami členů v české politice.

Úzkému kroužku po bývalé uražené zemanovce nenasvědčuje ani velkolepý start sdružení. Na konci září sdružení otevře pražskou kancelář na luxusní adrese v Opletalově ulici. Čtvrtý říjnový den pak Miloš Zeman pronese zahajovací zdravici v Kongresovém centru, které rozhodně není stavěné na komorní setkávání.

Otázka zní, jak konkrétně se chce parta bývalého socialistického premiéra a jeho ministrů do politiky znovu dostat. První možností je vybudovat vlastní politickou stranu, jejíž cílem je Zeman na Pražském hradě a Grégr a spol. opět v parlamentu. Pak musí vybudovat populistickou levicovou alternativu k ČSSD, kdy „věcnost a racionalita" bude znamenat pragmatismus a bezskrupulóznost střihu opoziční smlouvy. Symbolický tak může být vstup zemědělského družstva Hoštice do sdružení – díky filmové sérii Slunce, seno… dokonalý to symbol plebejského rovnostářství.

Druhou možností je pak vybudování malé strany jako přestupní stanice. Takový styl si zvolil v sousedním Německu jiný uražený sociální demokrat Oskar Lafontaine. Vytvořil ministranu Volební alternativa pro pracovní a sociální spravedlnost, kterou pak dovedl až do lůna postkomunistů. V Čechách se v této souvislosti nelze nepřipomenout zvláštní jarní návštěvu Miloše Zemana a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa do Moldavska.

Jaký vstup do politiky si tedy Přátelé Miloše Zemana vyberou? Vzhledem k tomu, že za sdružením stojí Miroslav Šlouf, tak bych hádal tu druhou alternativu, kde opětovný výtah k moci je jistější a rychlejší.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].