0:00
0:00
Podcast18. 6. 20083 minuty

Šest týdnů za mřížemi. Bez obvinění.

Britský premiér Gordon Brown o fous prosadil tvrdé protiteroristické opatření. Vinen či nevinen, můžete strávit měsíc a půl v britském vězení.

Astronaut

Britský premiér Gordon Brown o fous prosadil tvrdé protiteroristické opatření. Vinen či nevinen, můžete strávit měsíc a půl v britském vězení.

„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost." Těmto slavným slovům Benjamina Franklina britský premiér nevěří. Dle něj je pro zemi, která v červenci 2005 zažila bombové útoky v metru a další jen těsně překazila, nejlepší represe. A souhlasí s ním většina Britů. Jenže při projednávání jeho posledního nápadu to minulý týden v Dolní sněmovně na jednoznačný souhlas rozhodně nevypadalo.

Brown navrhl prodloužit zadržení podezřelého bez vznesení obvinění na 42 dnů. Prý by šlo jen o případy „výjimečného a vážného ohrožení". Jenže to poslancům nestačilo. Dokonce ani těm labouristickým. Přestože má Brown ve Sněmovně teoretickou většinu čtyř desítek hlasů, nakonec kontroverzní zákon prosadil většinou pouhých 9 poslanců. A pikantní je, že ani ne labouristických. Oněch klíčových devět hlasů dodali severoirští unionisté a všeobecně se míní, že malá strana za to dostane od Browna pořádně tučnou odměnu.

↓ INZERCE

Brown tedy sice vyhrál, ale vítězství si rozhodně nemůže užívat. Proti návrhu vystoupili nejen desítky jeho vlastních poslanců, ale i lidskoprávní organizace, bývalý premiér či lidskoprávní pověřenec OSN. Při rozhlédnutí se kolem Británie je jasné, co kritikům zákona vadí. Podezřelí mohou být Kanadě zadržování jeden den, v USA či Německu dva dny, ve Španělsku tři dny. V přísné Austrálii 12 dnů. Británie byla výjimečná – tam se bez obvinění sedělo za mřížemi už dnes 28 dnů. Po tomto zákoně to bude bezprecedentních 42 dnů a nakonec se možná obviněný stejně dozví: Sorry, zmýlili jsme se. Jste volný.

Konzervativní opozice ale Browna nechce nechat být. Stínový ministr vnitra David Davis v reakci na přijatý zákon rezignoval nejen na svůj post, ale také se vzdá poslaneckého mandátu a vyvolá tím ve svém okrsku předčasné volby. Z nich chce udělat malé referendum o kontroverzním zadržování bez obvinění. Brown se tomuto střetu chce vyhnout tím, že žádného labouristu, ze kterého by si Davis mohl dělat fackovacího panáka, pro tyto volby nenominuje. Jenže to už nepůjde. Mnoho labouristických poslanců se nechalo slyšet, že v okrsku budou vést kampaň. Jenže ne za svoji stranu, ale za bojovníka proti drakonickému zákonu Davise.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].