Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Harmonizace není sprosté slovo

Českému ministerstvu financí se líbí idea jednotné evropské daňové metodiky. Je to dobrý nápad, po kterém ale nesmí přijít už nic dalšího.

Českému ministerstvu financí se líbí idea jednotné evropské daňové metodiky. Je to dobrý nápad, po kterém ale nesmí přijít už nic dalšího.

Ministr financí Miroslav Kalousek se nečekaně přihlásil k evropské iniciativě, která už roky obíhá kanceláře bruselských byrokratů, tedy harmonizace daní v Evropské unii. Poslední návrh Evropské komise hovoří o dvou věcech. Nejprve by se měly daně v unijních státech vypočítávat podle jedné metodiky. Druhým krokem je zavedení konsolidovaného základu daně, tedy možnosti pro holdingy sčítat své daně z různých filiálek v různých zemích a najednou je danit. Kalousek by návrh rozetnul přesně vedví – ano společné metodice, ne společným daním. A má pravdu. Harmonizace není sprosté slovo, jen pro Čechy znamená trochu něco jiného, než třeba pro Francouze.

Pro Čechy znamená pouze sjednocení způsobu výpočtu daní – tedy konkrétně: stejné odpočitatelné položky, slevy a paušální odpočty, nicméně stále různé sazby. To není špatný nápad. Pokud je v Česku korporátní daň kupříkladu 26 procent a v Německu 35 procent, nic moc to neznamená – do závěrečné platby se promítnou leasingy a jiné odpočty, odečty úroků, státní pobídky a kdo ví co ještě. Podle evropského návrhu by ale všude byla metodika pro odpočty stejná a jednoduchá webová aplikace by v mžiku přesně srovnala daňové prostředí v Belgii i v Rumunsku.

Druhého návrhu Komise se ale spolu s Kalouskem bojme jako čert kříže. Vychází totiž z filozofie Francie a Německa, že nízké daně postkomunistických států jsou sprostý dumping a vysoké daně sociálních států západu by se měly sbližovat s nízkými daněmi východu Unie. V tomto případě by si holdingy mohly sečíst příjem a dle poměru HDP ho přerozdělit opět na státy. Vedle narušení daňové svrchovanosti by to pro Čechy bylo mnohdy nevýhodné a hlavně extrémně byrokratické převody.

Takže fanděme Kalouskovi v jeho boji za to, aby harmonizace nebyla v Čechách sprosté slovo (jak tvrdí například někteří europoslanci ODS), ale ani nekriticky přijímaný nápad z Bruselu.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].