0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Analýza5. 1. 20103 minuty

Tigerovy záletnické miliardy

Představte si, že vaše odhalená nevěra rozpoutá bouři nejen u vás doma, ale zahýbe akciemi globálních firem. Dost bizarní, že? Ne však pro golfovou superstar Tigera Woodse, jehož „cizoložnictví“ má i takové následky.

Woods, doposud sportovec s globálně největšími příjmy. • Autor: flickr.com

Každý, kdo si nenaordinoval zimní mediální abstinenci, se poslední dva měsíce nevyhnul tomu, aby na něj obden z novin nevypadávaly hromady levně vypadajících blondýn – Woodsových milenek. Mnohem zajímavější ovšem na celém skandálu je ale jiný rozměr – ten, který nám ukazuje, jak obrovský vliv na popularitu sportu jako takového či kondici firem může mít jediná sportovní celebrita.

Je jasné, že Woods, doposud sportovec s globálně největšími příjmy, přišel o své stamilionové příjmy z reklamy, když s ním rozvazují smlouvy někteří sponzoři či firmy, jejichž tváří až donedávna byl, jako telekomunikačního gigantu AT&T či výrobce žiletek Gillette.

Reklama

Ztráty ovšem utrpěli (a ještě další čekají) i jeho kolegové či ještě více firmy. Golf totiž poslední dobou moc netáhne (shoda s ekonomickou krizí vůbec ne náhodná) a právě Woods dokázal přitáhnout diváky a tedy i sponzory. Když si dal letos na jaře pauzu kvůli problémům s kolenem, klesla sledovanost golfových turnajů bezmála o třetinu. A lze čekat, že tentokrát bude mít jeho absence stejný, ne-li větší dopad.

Sponzoři pak neztratili jen Mirka Dušína sportovního světa, jehož tvář jim skvěle prodávala hodinky nebo kolu, či peníze, jež mu budou muset zřejmě někteří zaplatit na odstupném za předčasné ukončení smluv. Dokonce i jejich akcie ztratily na své hodnotě. Ve studii zveřejněné na přelomu roku odhaduje dvojice profesorů ekonomie Kalifornské univerzity, Victor StangoChristopher Knittel, že akcionáři dotčených firem ztratili celkem až dvanáct miliard dolarů. Pád sice zvolnil poté, co Woods oznámil, že se stahuje z veřejného života, nicméně není vyloučeno, že se akcie budou dál propadat. Zejména pokud se potvrdí odhady marketingových expertů, že aféra bude mít skutečně dopad na chování zákazníků.

V tom je Woodsův příběh unikátní, příkladů na srovnání moc nemáme. Britská modelka Kate Moss sice poté, co na veřejnost unikly záběry, na nichž šňupá kokain, ztratila drtivou většinu kontraktů, které měla s módními domy či výrobci kosmetiky, zdaleka to neznamenalo konec její kariéry. Do roka měla všechny kontrakty zpátky a ještě nějaké nové, loni byla dokonce třetí nejvýdělečnější modelkou světa, když jí konto nabobtnalo o pět milionů liber.

Jenže prohánět si nosem kokain k módě patřilo a stále patří, prohánět sukně mimo tu manželčinu vůbec nepatří k image čestného sportovce a do prostředí, které má – v teorii - vychovávat k férovosti a dalším ctnostem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].