Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Trump při smyslech by vyhrál na celé čáře

Teď už republikánská strana ví, co jejich voličská základna skutečně chce

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Donald Trump se nevzdává a dva týdny před volbami se pokouší udělat takticky správnou věc: odvrátit pozornost od svého děsivého stylu k podstatě sdělení. Různí komentátoři a političtí šíbři (dokonce i ti demokratičtí) Trumpovi už týdny radí: přestaň funět, ryčet, syčet, nadávat, hřímat, skuhrat, urážet se a pomlouvat. Podívej se Američanům do očí a klidným hlasem jim řekni, co přesně hodláš změnit. Poptávka po hluboké změně je ve Spojených státech obrovská. A podle posledního průzkumu Gallupova ústavu je necelá polovina voličů spokojena s tím, o čem se v předvolební kampani mluví (v tomto bodě se zcela výjimečně stoupenci obou stran shodnou).

Trump využil o víkendu výročí Lincolnova projevu v Gettysburgu a namísto obvyklého polodivokého mítinku na stojáka v hangáru vedle zaparkovaného tryskáče měl projev před několika stovkami pozvaných hostů usazenými na židlích. Pak přednesl projekt prvních sto dní své vlády.  Na prvním místě byl boj s politickou korupcí. Trump chce omezit počet funkčních období kongresmanů, chce je zavázat, aby s každou novou regulací dvě jiné zrušili, chce zavést pětileté moratorium na přechod z politiky do lobbistické role. Jinými slovy, chce nějakými systémovými prostředky omezit kšeftování a toky peněz v americké politice. K názorné ilustraci, o co přesně jde, může dobře posloužit komentář Fareeda Zakarii (v překladu v Respektu zde) o tom, jak se v USA korumpuje daňový systém.

Chce změnit podmínky smluv o volném obchodě NAFTA a TPP. Chce požádat ministerstvo financí, aby označilo Čínu za daňového manipulátora, což jí zkomplikuje přístup na americký trh. Chce rozjet těžbu ropy, břidličné ropy a uhlí blokovanou dosud z environmentálních důvodů. Chce přestat platit odvody do OSN určené k boji s globální změnou klimatu a využít je k infrastrukturním a environmentálním projektům.

Chce začít deportovat dva miliony “zločineckých, ilegálních přistěhovalců”. (Zeď na hranici kamsi zmizela. Deportace všech 11–12 milionů přistěhovalců také.)  Chce zastavit přistěhovalectví z regionů “extrémně náchylných k terorismu”, kde není možné dostatečně spolehlivým způsobem zajistit prověrky žadatelů. Chce rázně seškrtat daně.

A abychom nezapomněli: Trump se není schopen zcela kontrolovat ani v tuto rozhodující chvíli, takže chce zažalovat každou ženu, která ho obvinila či ještě obviní ze sexuálního obtěžování/útoku. V tuto chvíli je jich jedenáct včetně jedné pornohvězdy.

Tohle určitě není program, pro který by se v Respektu našlo mnoho hlasů, Trump ale míří na jiný typ amerických voličů. Část z nich se mu podařilo zaplašit prostě tím, že se opakovaně projevoval jako nebezpečný, nevyzpytatelný, impulsivní a celkově nebezpečný člověk. Upřímně řečeno, pokud by jeho kampaň vypadala alespoň od červencového sjezdu zhruba tak jako toto konkrétní vystoupení, mohla mapa předvolebních výzkumů vypadat hodně jinak.

Hillary Clinton budí jen zřídka nadšení. Po programu, který zásadně podkopává samozřejmost dnešní podoby globalizace, je hlad nejen v Americe (to je prostě fakt, ať se líbí nebo ne). Podle průzkumu Reuters je převažující emocí při letošním rozhodování strach z opačného kandidáta.

V deníku The Wall Street Journal zveřejnila o víkendu bývalá autorka projevů Ronalda Reagana a stálice republikánské intelektuální scény Peggy Noonan téměř srdcervoucí komentář s lennonovským názvem Představte si Trumpa při smyslech (Imagine a sane Donald Trump).

“Jistě, je to cvok a všichni vědí, že je to cvok. Jezdím do rozhodujících států a mluvím tam s kýmkoliv, s každým. Všichni vědí, že Donald Trump je cvok. A někteří z nich pro něj stejně budou hlasovat.” píše v úvodu. Následuje litanie na téma, co by mohl republikánský kandidát dokázat, kdyby byl novou inkarnací Reagana. Takový “Trump při smyslech” by podle Noonan vyhrál na celé čáře. Jenže neexistuje.

Uznávaná autorka ale říká jednu důležitou věc: “Trumpova historická role spočívá v tom, že ukázal republikánské straně, co jejich voličská základna v zásadních otázkách skutečně chce. Straničtí vůdce to nevěděli! Byli šokovaní do té míry, že (během primárek) popírali realitu a nedokázali uvěřit tomu, co se děje.“ Teď už to tedy vědí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].