středa 9. 11. 2016

Americké volby

Sledujte s námi výsledky a povolební situaci souboje o křeslo amerického prezidenta.

K  Michaelu Moorovi je možné mít spoustu profesních i světonázorových výhrad. V létě však americký dokumentarista sepsal článek, který přesně předpověděl úterní noc. „Přátelé, je mi líto, že vám zrovna já musím říct tu špatnou zprávu. Ale už vloni v létě jsem vám nalil čistého vína a předpověděl, že se Donald Trump stane prezidentským kandidátem republikánů. Nyní mám ještě více zdrcující zprávu: Trump v listopadu vyhraje,“ psal Moore v úvodu a jeho argumenty při současné snaze o pochopení volebního překvapení stojí za připomenutí.

Třeba postřeh o matematice amerického středního východu. Průmyslové státy Michigan, Ohio, Pensylvánie a Wisconsin tradičně volily demokraty. A demokraté za vlády Billa Clintona vyjednali severoamerickou dohodu o volném obchodu Nafta, při jejímž podpisu slibovali prospěch všem Američanům. Nakonec volný obchod právě tyhle oblasti tzv. rust beltu ekonomicky zničil, přesněji urychlil jejich úpadek, a do zahraničí přesunuté továrny nenahradil ničím novým. Novým odvětvím, smyslem, vizí, investicemi do infrastruktury. Letos v těchto čtyřech státech vyhrál Donald Trump, přesně jak Moore (volič Hillary) předpověděl. „Nemusíte sdílet Trumpův názor! Ani ho nemusíte mít zvlášť rádi! Ale on je vaším osobním molotovovým koktejlem, který vhodíte mezi tu bandu bastardů, která vám to všechno provedla. Pošlete jim zprávu a Trump je vaším poslem,“ popisoval Moore uvažování Trumpových voličů.

Moore nerozebírá fakta a logiku, protože o ty v téhle volbě nešlo. „Nepodceňujte, že miliony voličů, jakmile stojí ve volební místnosti, se cítí jako skrytí anarchisté. Je to jedno z posledních míst, kde nejsou odposlouchávací zařízení ani kamery, kde nejsou manželky ani děti, kde je nesledují šéfové ani policisté, nejsou tu žádná pravidla. Proto (a z naštvání na politický systém) prostě zvolí Trumpa. Ne proto, že se jim líbí jeho ego nebo bigotní názory, ale prostě proto, že to mohou udělat. Protože tím mohou dát facku systému,“ píše Moore a chuti voličů jednoduše postavit věci vzhůru nohama, rozhýbat nehybnou loďku bez myšlenek na to, co to způsobí.

Jeho další argumenty – zaměřené zvláště na slabiny Hillary, která nedokázala nabídnout žádnou vizi, která by k aktivitě strhla mladé voliče -  si už můžete přečíst v anglickém originále a v německém překladu, který otiskl týdeník Die Zeit.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Donald Trump vystoupil před lidmi shromážděnými v hotelu Hilton v New Yorku poprvé jako vítěz voleb - byť se na definitivní výsledky stále ještě čeká. Zjevně dojatý miliardář s rodinou a budoucím viceprezidentem po boku v souladu s tradicí poděkoval voličům za podporu a slíbil tvrdě pracovat v zájmu všech Američanů a zemi sjednotit.

Přestože Trumpovi příznivci - řada z nich s červenými kšiltovkami s heslem Make America great again - během večera opakovaně skandovali výzvy k uvěznění Hillary Clinton („Lock her up“), Trump vyslovil demokratické konkurentce uznání za to, jak „tvrdě bojovala ve velmi obtížné kampani“ a poděkoval jí za „dlouhou službu této zemi“.  O případném zvláštním žalobci či dalším postupu proti exministryni zahraničí kvůli jejímu benevolentnímu nakládání s vládním emailovým účtem, o němž Trump rád mluvil během kampaně, nepadlo ani slovo.

Alespoň v tomto prvním okamžiku se tak potvrdily předpovědi, že v případě zvolení Donald Trump zmírní vyhroceně konfrontační styl z kampaně a představí novou, státnickou verzi sebe sama. Nicméně formou i dalším obsahem projev spíš potvrdil obavy, že do Bílého domu míří mimořádně nekvalifikovaný kandidát. Nejde jen o to, že v Trumpovi získají USA prvního prezidenta, který před tím nezastával funkci ve vládě či armádě, ale rovněž velmi slabého rétora, který vládne chabou slovní zásobou a vyjadřovacími schopnosti.

Dozvěděli jsme se třeba, že jeho prezidentství bude „krásná věc“, že má „skvělý ekonomický plán“, po němž bude americká ekonomika opět nejsilnější – a že bude mít „skvělé vztahy se všemi zeměmi“. Od děkovné řeči pronesené ve tři ráno samozřejmě nikdo nečeká detailní plán, ale zároveň bývalo zvykem, že „president elect“ řekne cosi víc, než jen vypočítá, jak byli „Mike“ a „Pete“ v kampani skvělí.

Mohlo by jít o sofistikovanou strategii, jak se ještě výrazněji distancovat od washingtonské elity, jejímuž ptydepe běžný člověk často nerozumí. Pokud by tu ovšem nebyla oprávněná obava, že se za touto k lidu přívětivější maskou nic neskrývá.

https://www.youtube.com/watch?v=cL_wh-d1pP4