0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda7. 10. 20214 minuty

Volby2021: Lídři v bazénu, Pekarová Adamová v Matrixu, Zeman v utajení

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Superdebata na ČT • Autor: ČTK

Předvolební debata

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předposlední televizní debata proběhla ve středu na České televizi. V “bazénu” právnické fakulty se potkalo osm lídrů: hnutí ANO, dvě koalice a SPD doplnili lídři ČSSD, Přísahy, komunistů a Trikolory. Diskuse sice probíhala v klidnějším duchu než ta nedělní na Primě, ale obsahově nepřinesla nic moc nového. Politici jen opakovali svá hesla k tématům jako zdražování, inflace či energetika. Kromě vstupu umělé inteligence Matyldy, která pokládala lídrům v druhé části několik otázek, tak byla jedinou pasáží, v níž mohlo zaznít něco nového, ta, jež se týkala Babišova zapojení do Pandora Papers. I po včerejší debatě ale v této věci zůstává řada otazníků, jak píše Jiří Nádoba ve své glose:

„Off-shore firmy nejsou zakázané,“ uvedl na vysvětlenou, proč v roce 2009 investoval 380 milionů korun ve Francii tak složitě, jak vyšlo najevo díky úniku dokumentů z jedné z právních kanceláří, které při nákupu nemovitostí využil. Problematičnost transakce odmítl s tím, že je 12 let stará, že v té době ještě nebyl v politice a peníze před nákupem nemovitostí zdanil. Na hlavní otázku – tedy proč složitou offshorovou strukturu vůbec používal – ale uspokojivou odpověď nedal a moderátorka Světlana Witowská ji z něj ani nijak zvlášť nedolovala. Babiš tak vyvázl s vysvětlením, že „jsme spěchali“, že se řídil postupem, jaký mu „doporučila realitní kancelář“, a že drahé nemovitosti se takto nakupují „běžně“.

Ještě poslední videa 

Do finiše kampaně se řada politiků rozhodla vyrazit i s novým spotem. Pozornost vzbudila předsedkyně TOP 09, která se stylizovala do role Trinity z filmu Matrix. “Holding je všude, všude kolem nás…když vyberete pilulku z Průhonic, příběh končí,” vysvětluje  v černém koženém kabátu a tmavých brýlích - a nabízí dva prášky. Že by si divák měl vybrat tu modrou symbolizující koalici Spolu, jistě nikoho nepřekvapí. Její koaliční kolega Marian Jurečka zase vozí lidi v taxíku - a nová videa představili i jejich soupeři z ČSSD. Kateřina Valachová slibuje, že má Moravu, kde kandiduje, “v srdci”, Jana Maláčová, že je “bojovnice”, a Roman Onderka, že “peníze nejsou všechno, protože dvě kuřata k obědu nesníte”.  Nakolik tato last-minute videa mohou něco změnit, samozřejmě není jisté.

Zemanovo zdraví

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana se výrazně zdramatizovala. Během úterý se začala v pražských politických a novinářských kruzích šířit informace, že Zeman zemřel. Později převládl názor, že zřejmě žije, ale nikdo kromě jeho okolí a lékaře Zemana neviděl. V Deníku N a iRozhlasu.cz se objevily zprávy opřené o nejmenované lékařské zdroje, které říkají, že se u Zemana prohloubila nemoc jater projevující se hromaděním vody v břiše. Zemanův mluvčí oznámil, že prezident je v pořádku, mnozí jsou však přesvědčeni, že Hrad aktuální stav prezidenta tají. Několik lékařů se v médiích shodlo, že pokud je informace o vodě v břiše pravdivá, jedná se o velmi vážnou situaci, která ohrožuje nejen Zemanovu schopnost vést povolební rozhovory, ale i život.

Drahá elektřina

Cena elektřiny na burze nadále strmě stoupá. V úterý dosáhla hranice 160 euro za 1 MWh, v dalších dvou dnech sice klesla na 141 euro/MWh, ale vývoj zůstává velmi znepokojivý. Od roku 2008 byla maximální cena pouhých 86 euro, většinou oscilovala mezi 20 a 60 eury. Premiér Andrej Babiš využil ve středu jednání Evropské rady a pokusil se apelovat na celounijní řešení. EU skutečně může tlačit na zlevnění emisních povolenek, hlavní příčinou zdražení nicméně zůstává zřejmě to, že nedošlo ke včasnému naplnění zásobníků plynu určených pro zimní období. Analytici za tím vidí tlak Ruska na vyšší cenu. Kromě vyšších cen zemního plynu roste i cena uhlí a prodejci v Česku hlásí vyšší zájem o nákup tohoto tradičního paliva.

Povídejte, pane premiére

Mladá fronta DNES, list technicky ve svěřenském fondu premiéra a šéfa hnutí ANO, den před začátkem voleb přinesl s Andrejem Babišem velký rozhovor nazvaný „Mé poslední volby. Ty nejdůležitější“. A i když je tématem posledních dní odhalení investigativních novinářů známé pod názvem Pandora Papers, že český premiér investoval miliony přes daňové ráje, když si v roce 2009 nechal zřídit řetězec offshorových firem a nakoupil přes něj zámeček a další nemovitosti na Francouzské riviéře v hodnotě téměř 400 milionů korun (přičemž důvody doposud uspokojivě nevysvětlil), v rozhovoru o kauze Pandora Papers a souvislosti s Andrejem Babišem nepadlo ani slovo. Místo toho premiér vysvětloval, proč s „fanatickými Piráti fakt ne“, a jak nikdo kromě něho nemá pro funkci premiéra dostatečné kompetence.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].