Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: Třikrát a dost v Senátu a co bude po volbách

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Senát; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Senát; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Třikrát ano ze Senátu

Senátoři měli ve středu nabitý program, jednali až do pozdních nočních hodin. A stihli hned tři důležité zákony, které si politické strany vytyčily jako své prioritní body, které by určitě měly být do voleb dotaženy. Se svými tématy zabodovaly i vládní strany, i když mají v horní komoře jen sporadické zastoupení.

Volný průběh dostalo pozdě večer mimořádné navýšení důchodů. Senát si velkou většinou 55 z 65 hlasů odhlasoval, že se novelou vůbec nebude zabývat, paragrafy tak putují rovnou k prezidentovi, kde lze čekat jasný souhlas. Na tomto postoji se paradoxně shodli jak zastánci návrhu, tak jeho odpůrci. K těm při předchozím projednávání ve sněmovně patřila ODS, Piráti a TOP 09. Tato část opozice argumentovala, že 300 korun navrch nad zákonnou valorizaci je jen kupováním voličů ze státních peněz, kterých je po pandemii už tak nedostatek. Hlasování v Senátu ale ukázalo, že tento postoj si strany vyhodnotily před volbami jako krajně nevýhodný – a tak vyšší penze raději pustily dál, aby neriskovaly, že se bod znovu vrátí na program sněmovny, kde by na něm vládní strany dál sbíraly body směrem k početné skupině 2,4 milionu starších voličů. „Ten boj totiž nemůžeme vyhrát,“ uvedl k senátní taktice šéf klubů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

červencové anketě, kde Respekt zjišťoval, na kterých zákonech jednotlivým stranám záleží před volbami úplně nejvíc, byly důchody na prvním místě u Hnutí ANO a ČSSD. Šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek jako další bod označil ještě „cenu tepla pro lidi“, čímž měl na mysli zákon o podporovaných zdrojích energie, který mimo nových dotací pro zelenou energetiku obsahuje i odpustky u emisních povolenek pro uhelné teplárny. Tento bod Senátem ve středu také prošel, uhelné úlevy nikdo na schůzi neřešil. Jedinou podstatnou úpravou bylo zvětšení prostoru pro podporu solárních elektráren.

Úspěch v Senátu slavil i kontroverní zákon, prosazovaný občanskými demokraty pod zkratkou třikrát a dost. Podstatou úpravy je, že pokuty za vážnější přestupky, jako jsou krádeže a násilné činy, budou pachatelům v případě recidivy strhávány z nároku na dávky v hmotné nouzi. Potřebné hlasy v Senátu dodalo mimo jiné hnutí STAN, byť Piráti byli předtím ve sněmovně hlavními oponenty návrhu, který v kuloárních debatách s odporem označovali jako „hnědý zákon“. „Senát je takový jiný,“ uvedl na vysvětlenou pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Povolební přemítání

V rámci volebního zpravodajství spouštíme od tohoto týdne v Respektu nový podcast s lídry politických stran. V prvním dílu Ivana Svobodová zpovídá šéfa hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Jeho nové uskupení má jak známo v případě úspěchu a rovnosti hlasů šanci rozhodnout, který tábor nakonec bude mít ve sněmovně většinu. Šlachta v podcastu mimo jiné avizuje, že kdyby k tomu došlo, rozhodně by jako bývalý elitní policista nechtěl ve vládě sedět s obviněným člověkem. To by na první pohled mohlo vylučovat spolupráci s Hnutím ANO, Šlachta se ale na druhou stranu jeví jako přirozený Babišův spojenec. Víc uslyšíte ve svižně vedeném rozhovoru, který o Šlachtovi shrnuje vše podstatné v necelých 40 minutách.

Zároveň samozřejmě dál platí, že Šlachtova zásadovost nakonec nemusí při skládání příští vlády hrát vůbec žádnou roli. Variant povolebního uspořádání je totiž jak známo tentokrát víc než dost. Jak signalizuje v rozhovoru s Markem Švehlou hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z hnutí ANO, životaschopnou cestou může být zkopírování jeho krajské koalice s ODS na celostátní úrovni. I když reakce šéfa ODS Petra Fialy na tento návrh, se kterým Vondrák přišel již dříve, byla negativní. Jak ale naznačuje Vondrák, Fiala nemusí být lídrem ODS věčně a jiní lidé v jeho straně zas můžou vidět v ANO přirozenějšího spojence než třeba v Pirátech. „My tady máme funkční krajskou vládu s ODS dlouho a myslím si, že spolupráce funguje bezvadně,“ pochvaluje si v rozhovoru Vondrák.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].