Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: Hamáček bojuje, Brusel varuje, Havlíček je aktivní

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Dálnice D35, červen 2021: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) • Autor: ČTK
Dálnice D35, červen 2021: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) • Autor: ČTK

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Hamáček proti ANO

Nikdo nezažívá takové předvolební drama jako nejstarší česká politická strana. Sociální demokracii reálně hrozí vypadnutí z parlamentu poté, co se nedostala do Evropského parlamentu a propadla i v posledních volbách do krajů. Nyní ČSSD balancuje v průzkumech na hranici volitelnosti a bojuje o každou desetinu procenta, předseda Jan Hamáček tedy využil projednávání státního rozpočtu na příští rok a postavil se proti Andreji Babišovi.

O víkendu oznámil, že nepodpoří rozpočet, pokud dojde ke zmrazení platů hasičů a policistů. O tom chce v blízké době jednat ministryně financí Alena Schillerová, aby vyhověla požadavku prezidenta Zemana snížit schodek. Hamáčkova reakce je očekávatelná i v tom, že zejména platy policistů jsou klíčovou agendou každého ministra vnitra. Předseda ČSSD trvá na růstu platů o 3 procenta a poukazuje na to, že návrh Schillerové by vedl ke snížení o 7 procent.

Další varování z Bruselu

Přemýšlení o Babišově budoucnosti v české politice je zase o kapku složitější. Do Česka totiž dorazil varovný dopis z Evropské komise. Šéfové dvou vlivných úřadů (Marc Lemaître z Generálního ředitelství pro regionální politiku a Joost Korte z Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování) upozorňují českou vládu, že pokud nezlepší dohled nad střetem zájmů ve vysoké politice, zastaví EU Česku vyplácení všech dotací ze svých fondů.

Komisi nadále vadí praxe, kdy určitá osoba má díky politické funkci vliv na rozhodování o dotacích a zároveň tyto dotace pobírá. Celá věc se samozřejmě týká především Andreje Babiše. Jak uvedl server Rozhlas.cz, Evropská komise požaduje, aby česká ministerstva, která za rozdělení dotací zodpovídají, vedla detailní seznamy veřejných osob, které vlastní firmy, případně svěřenecké fondy, jež by mohly o dotace žádat. České úřady, především ministerstvo průmyslu, tento požadavek stále obcházejí.

Ministři dělají kampaň

Návštěvy na finišující dostavbě dálnice D1, den otevřených dveří na ministerstvu či návštěva jaderné elektrárny Dukovany. Karel Havlíček je velmi aktivní a jezdí z místa na místo. Možností má hodně, řídí dva ministerské resorty - je neustále vidět a kasa jeho strany ANO díky tomu ušetří výdaje na předvolební kampaň. To by se ale napříště mohlo zkomplikovat. Člen vedení úřadu dohlížejícího na financování politických stran Tomáš Hudeček  totiž prohlásil, že výjezdy členů vlády do krajů by mohly být posuzovány jako součást předvolební kampaně a započítávány do limitovaných nákladů. Zatím ale není jasné, jak a kdy se tento názor promítne do rozhodování celého úřadu.

Studentská předehra

Kromě řádných parlamentních voleb finišují i přípravy na studentské parlamentní volby. Ty by se měly opět uskutečnit v předstihu před těmi skutečnými. Do akce pořádané organizací Člověk v tísni se při minulých sněmovních volbách v roce 2017 přihlásilo 281 škol z celé republiky. Při posledním hlasování v roce 2019 při volbách do Evropského parlamentu jasně vyhráli Piráti s výsledkem 24,5 procenta hlasů, za nimi skončili Starostové  (12%) a ODS (7%). Vládní ANO získalo jen 5,3 procenta. Letos mají školy možnost poslat přihlášku do 13. září, studentské hlasování se pak uskuteční 20. a 21. září.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].