Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: Bartošova paměť, Koudelkova hlava a Babišovo pověření

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Andrej Babiš v Ústí nad Labem při otevírání očkovacího centra
Andrej Babiš v Ústí nad Labem při otevírání očkovacího centra

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Kdo se s kým pral

Letošní olympiáda v Tokiu probíhá z pohledu Česka zatím mimořádně dobře – malá středoevropská země je nyní v celkovém medailovém pořadí na 13. místě a za ní jsou větší a bohatší země jako Kanada, Brazílie či Španělsko. Úspěchy na divoké vodě, judistické žíněnce či na střelnici elektrizují celý národ – čehož se politici před volbami pochopitelně snaží využít a svézt se na emoční vlně vítězství spolu s lidmi. Kdo sleduje facebookové či twitterové účty politických stran a jejich lídrů, může si tedy po každém českém úspěchu přečíst radostný příspěvek od Andreje Babiše, Tomia Okamury či jiného předsedy.

Zvláštní žánr veřejné gratulace sportovci, který je přitom zacílen především na voliče, se většinou se pokouší o ležérní styl, jako by se sportovec a politik osobně znali. „Mám ohromnou radost, že má Česká republika další zlatou medaili. Jiřímu Prskavcovi ze srdce gratuluju. Klobouk dolů před tímhle sympaťákem, který na divoké vodě zválcoval ve finále celý svět. Jsme na vás hrdí, Jiří,“ napsal například Andrej Babiš v pátek na Facebook, když český kajakář vyhrál zlatou medaili.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ale ukázal, že i tahle disciplína má svá rizika. „Moc se těším, protože ze čtvrtka na pátek budou soutěžit naši judisti,“ řekl ve videu, které ve čtvrtek sdílel na sociálních sítích. „Konkrétně Lukáš Krpálek, kterého si pamatuju ještě z mládí, když jsme se spolu prali v mladších žácích,“ dodal. Později se ovšem ukázalo, že Bartoš se s Krpálkem na žíněnce prát nemohl, protože je o více než deset let starší. Bartoš se později za svůj omyl omluvil, prý v žácích zápasil s jiným judistou a zradila ho špatná paměť.

Azyl pro Cimanouskou

Olympiáda ale přináší politikům i výzvy, kde je těžší odlišit upřímné jednání od kalkulace. Jako třeba když běloruská běžkyně na 200 metrů Kryscina Cimanouská oznámila, že  ji autoritářský prezident Aleksandar Lukašenka nutí vrátit se do vlasti proti její vůli a český ministr zahraničí Jakub Kulhánek jí nabídl pomoc. „Po dohodě s Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem jí nabídneme vízum ke vstupu na území, aby se u nás mohla ucházet o mezinárodní ochranu. Naše ambasáda v Tokiu je také připravena pomoci,“ oznámil na twitteru Kulhánek. V otevřeném dopise k pomoci vládu vyzval předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser. Podle něho by v případě udělení azylu mohla Cimanouská přicestovat do České republiky vládním speciálem, kterým se budou do vlasti vracet čeští reprezentanti.

Koudelkova hlava

Stranou pozornosti většiny veřejnosti, která se uprostřed léta věnuje kromě sledování olympiády hlavně odpočinku, však probíhají i méně líbivá politická vyjednávání - a jedním z těch nejpodstatnějších je to, ve kterém se rozhoduje o dalším setrvání plukovníka Michala Koudelky v čele Bezpečnostní a informační služby (BIS). Jelikož mu brzy skončí pětiletý mandát, vláda má rozhodnout, zda ho v čele BIS nechá na dalších pět let, anebo ho nahradí někým jiným. Je známo, že západními spojenci oceňovaný Koudelka kvůli upozorňování na vliv Ruska a Číny leží v žaludku prezidentu Miloši Zemanovi, ale premiér Andrej Babiš ho až dosud podporoval. Podle serveru Seznam Zprávy však Babiš na pondělní schůzce se Zemanem hodlá prezidentovi nabídnout Koudelkovu hlavu – a otázkou je, co za to bude chtít, ptá se server. 

Piráti až třetí, Šlachta mimo

Zeman se příliš netají tím, co může (a hodlá) Babišovi nabídnout – opakovaně oznámil, že i když říjnové volby vyhraje jedna z předvolebních koalic, sestavením vlády přesto pověří nejsilnější stranu, tedy ANO. A nutno říci, že politické hnutí miliardáře Babiše je momentálně průzkumech silnější než nejsilnější koalice (i když je to těsné, a tedy na úrovni statistické chyby). Podle pátečního průzkumu CVVM by ANO volilo 23,5 procenta lidí, druhá je koalice SPOLU s 21,5 procenty, koalice Pirátů a Starostů je až třetí s 21 procenty. Do sněmovny by se podle CVVM dostaly ještě SPD, KSČM a ČSSD; Přísaha Roberta Šlachty by zůstala mimo.

Kdo půjde s Babišem?

Stále více se však nabízí otázka, kdo by v případě pověření Babiše sestavením vlády šel s ANO do koalice. A je to také otázkou v aktuálním Respektu, na niž u politiků všech stran hledala reportérka Ivana Svobodová. Z mimořádně zajímavého článku vyplývá, že zatímco některé strany mají v této věci už teď aspoň zdánlivě jasno, jiné se do kategorických vyjádření příliš nehrnou. „K tomu se vyjadřovat nebudeme. Teď se soustředíme na to, abychom se dostali do sněmovny, až pak se budeme rozhodovat podle toho, s kým se shodneme v programu,“ řekl v textu například Robert Šlachta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].