Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

"Vladimir Travič" se prozatím zbavil svého největšího kritika. Poslal Navalného do vězení

Šéf ruské opozice si má odsedět dva roky a osm měsíců za porušení státního dohledu

Alexej Navalnyj během soudního líčení • Autor: ČTK
Alexej Navalnyj během soudního líčení • Autor: ČTK

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj půjde na dva roky a osm měsíců do vězení. Soud nad ním v úterý vynesl rozsudek tři a půl roku, ale trest mu bude snížen o osmiměsíční vazbu. Potvrdily se tak hlasy, které upozorňovaly na to, že Navalnyj bude na delší dobu uvězněn, aby se prezident Vladimír Putin zbavil svého největšího a nejviditelnějšího kritika, se kterým si zjevně již delší dobu neví rady.

Soud řešil to, zda opozičník neporušil podmínky státního dohledu nařízeného v roce 2014, kdy byl odsouzen na tři a půl roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru. Ruská justice mu nyní kladla za vinu, že se v určených intervalech nehlásil probační službě v Moskvě - což ale nebylo fyzicky možné. Navalnyj se totiž v té době léčil v Německu z otravy bojovou látkou z kategorie novičoků, kterým se ho pokusila zavraždit ruská kontrarozvědka FSB. Důkazy o tom přinesla mezinárodní skupina investigativních novinářů Bellingcat.

Soud s Navalným se od začátku odehrával v mocí zrežírovaných kulisách. Navalného letadlo vracející se z Berlína bylo nejdříve před dvěma týdny odkloněno na jiné letiště v Moskvě, aby se nemohl potkat se svými podporovateli, následně byl po přistání ihned zadržen. Jeho blízcí k němu měli od té doby zakázaný přístup, na omezený čas k němu mohli jen jeho advokáti. Zatímco čekal na rozsudek, policie vylomila dveře bytu jeho ženy Julie a dalších spolupracovníků. Řadě z nich bylo nařízeno domácí vězení.

Dva poslední víkendy se v Rusku demonstrovalo na podporu Navalného, ve více než stovce měst se protestů účastnily desítky tisíc lidí a policie zadržela celkem přes osm tisíc protestujících. Média přitom popsala případy příznivců prezidenta Putina, kteří rovněž skončili ve vazbě jen za to, že se ocitli v blízkosti demonstrací. Někteří z nich následně řekli, že věci již vidí jinak a že v režim ztratili důvěru.

Také v úterý bylo v širším okolí soudu zadrženo tři sta lidí, blíže k budově se přes těžkooděnce vůbec nešlo dostat. Navalnyj se u soudu ostře vymezil proti Putinovi, když řekl, že se spolupracovníky přinesl důkazy, že se ho pokusil zabít. Během přelíčení o něm mluvil jako o „Vladimiru Traviči Spoďárů“. Odkazoval tak na fakt, že FSB mu novičok nanesla do spodního prádla. Rozsudek byl zjevně dopředu připravený – Ruská státní televize Russia Today o něm byla informovaná ještě před jeho vynesením. Opozice chystá proti němu masivní demonstraci.

Verdikt nad Navalným padl v době, kdy se do Ruska chystá vysoký představitel EU pro zahraniční otázky Josep Borrel. Unie nedávno odmítla uvalení nových sankcí na Moskvu kvůli zadržení Navalného. Borrel a někteří další diplomaté a politici dali přednost jednání s Putinem. Co při něm chtějí dosáhnout zvlášť po nynějším odsouzení Navalného, není ale jasné. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov již řekl, že Západ nemá co se vměšovat do vnitřních věcí Ruské federace. Dal tak najevo, že Moskva odmítá jakýkoliv dialog, a naopak stále přitvrzuje. Jak dovnitř, tak navenek.

Alexej Navalnyj se stal hlavní tváří opozice po vystoupení v rozhlasové talk-show známého moderátora moskevského radia Finam Jurije Pronkova. V roce 2011 se v ní utkal s nepříliš známým poslancem Jednotného Ruska Jevgenijem Fjodorovem. „Jak se vám jeví Jednotné Rusko?“ zeptal se tehdy novinář Navalného na názor na vládní stranu. „Velice špatně,“ řekl bez zaváhání Navalnyj. „Je to strana šejdrů a zlodějů. Každý vlastenec je povinen – ano, já jsme vlastenec – udělat všechno pro to, aby tato strana byla zničena,“ dodal po krátké odmlce.

Svou zkratkou „šejdíři a zlodějové“ se strefil do nálad velké části ruské veřejnosti. S přímočarou drzostí pojmenoval, co mnoho lidí dlouhodobě pálilo: všudypřítomná korupce rozežírající společnost. Jako motivaci, která ho pohání v jeho úsilí, vždy zmiňoval obrovské naštvání. „Musím vám něco říct,“ obrací se na diváky v jednom ze svých videí. „Nechápu, proč to, co dělám já, nedělají všichni. To, co se děje v naší zemi, je, jako když gang mladých grázlů na ulici obere babičku. Všichni na to zírají, a přitom by jí měli pomoct.“

Jeden z demonstrantů v Omsku na Sibiři • Autor: REUTERS
Jeden z demonstrantů v Omsku na Sibiři • Autor: REUTERS

Navalného tým nedávno zveřejnil video o Putinově luxusním paláci u Černého moře, megalomanské stavbě, která byla financována zřejmě z úplatků. Téměř dvouhodinový film dosud vidělo přes sto miliónů lidí, z toho bylo sedmdesát procent Rusů.

Komentátoři vnitropolitického dění v Rusku si všímají v souvislosti s děním kolem Navalného zajímavých společenských posunů. „Kdo byli lidé, kteří se houfně zúčastnili masových protestních shromáždění inspirovaných vězněným vůdcem opozice Alexejem Navalným? Některé předběžné závěry již lze učinit. Geografický rozsah protestů vzrostl, počet účastníků se zvýšil a obě strany jsou nekompromisnější než dříve,“ napsal ve své analýze pro Carnegie Moscow Centre Andrej Kolesnikov.

Upozornil přitom, že ruský režim stárne, nestará se o mladé lidi, z nichž se rekrutuje jádro protestujících, a řeší jen snahu o své vlastní udržení. To vyvolává další střet, přičemž Navalnému se nespokojenosti daří dát sjednocující tvář.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].