Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Virus na Karvinsku: selhaly doly i stát

Kritické situaci v Izraeli se však Česko jako celek ani severní Morava zatím ani zdaleka neblíží

Zavření dolů přišlo pozdě; ilustrační foto • Autor: HN - Jiří Zerzoň
Zavření dolů přišlo pozdě; ilustrační foto • Autor: HN - Jiří Zerzoň

Ačkoli situace v Česku zatím není kvůli koronaviru kritická, důvod ke znepokojení existuje. Počet aktuálně nakažených v poslední době roste a začíná se blížit číslu z 11. dubna, kdy bylo infikovaných nejvíc. Nejhorší je situace na severní Moravě, v okrese Karviná se třemi doly OKD je už skoro tisíc aktivních případů. Ozývají se i varovné hlasy, že se blížíme k hranici nekontrolovaného šíření viru v celé populaci, ne pouze v izolovaných oblastech.

Zneklidňující je rovněž pohled do zahraničí. Nejde jen o často diskutované Spojené státy, kde ve středu přibylo neuvěřitelných 52 tisíc nových případů, či Brazílii - země, v nichž politické vedení kvůli krátkozrakosti a ideologické zaslepenosti průběh epidemie naprosto nezvládlo. „K nárůstu teď dochází v řadě zemí. Je to rizikové tím, že se nárůst může během pár dnů zvrtnout. Zatím jediné skutečné druhé vlny epidemie jsme ale svědky v Izraeli,“ shrnuje situaci epidemiolog Roman Prymula, podle něhož se denní přírůstky nakažených v Izraeli již blíží exponenciální křivce.

Izrael přitom v boji s nákazou nic nezanedbal, naopak, tamní přísná opatření dokonce kritici označovali za sporná z hlediska ochrany lidských práv. Tajná služba totiž dostala pravomoc využít tajný systém pro boj s terorismem ke sledovaní občanů. Řadě lidí pak náhle přišla SMS zpráva, že se v minulých dnech ocitli v blízkosti nakaženého, a musí tedy do karantény. Úplně klidná není situace ani v Jižní Koreji nebo Singapuru, kde vlády proti viru rovněž razantně zasáhly. Jestliže ani chytré společnosti nedokázaly šíření infekce zastavit, jakou šanci má Česko?

K „chytrým“ totiž nepatří. Ukazuje to právě situace na severní Moravě, kde firma OKD dlouho odmítala zastavit těžbu uhlí, ačkoliv bylo jasné, že tamní podmínky, kdy horníci v hlubinném dole přicházejí do těsného vzájemného kontaktu a pracují ve velkém horku, viru mimořádně svědčí. Podle informací publikovaných v tisku firma věděla, že se virus mezi horníky už nebezpečně šíří, ale celé týdny nepodnikla nic - a zasáhnout nedokázal ani stát. Dlouhodobé přerušení těžby oznámené ve čtvrtek přišlo příliš pozdě.

A nejde jen o doly. Z regionu přicházejí zprávy o tom, že lidé tu čekají na výsledky testů až šest dní. Některá testovací místa navíc byla uzavřena a teprve teď se znovu otevírají. Podle biochemika Jana Konvalinky se testuje trestuhodně málo: „Pět měsíců po začátku infekce bychom na tohle měli být připraveni,“ řekl o vývoji na Karvinsku Českému rozhlasu. „Obecně bychom měli testovat ne čtyři tisíce denně jako v poslední době, ale 10 nebo 15 tisíc každý den, abychom věděli, jaká ta situace opravdu je,“ míní prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák zase mluví o tom, že v karanténě je v jeho regionu podezřele málo lidí: „Kontakty zřejmě nejsou do karantény posílány včas, takže hrozí komunitní šíření nemoci,“ upozornil rovněž v Českém rozhlase.  Podle některých dalších politiků dodržování izolace navíc nikdo nekontroluje. Tohle všechno by se v zemi, která už měsíce mluví o chytré karanténě, dít nemělo.

Nicméně situaci v Izraeli se Česko jako celek ani severní Morava zatím ani zdaleka neblíží. „Není tu exponenciální vývoj, navíc výskyt je omezený na jednotlivé doly, na horníky a jejich rodinné příslušníky, a na přilehlé oblasti. Musíme ale být velmi opatrní. Postižen je masivní počet lidí, hrozí zavlečení do běžné populace a mimo region,“ varuje epidemiolog Prymula.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].