Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

USA nově varují spojence včetně Česka: riziko ruského útoku na Ukrajinu je vysoké

Jde o doposud nejdůraznější varování, jaké americká administrativa vydala

Satelitní snímek ruské vojenské techniky ve městě Jelňa u běloruských hranic; listopad 2021  • Autor: Profimedia
Satelitní snímek ruské vojenské techniky ve městě Jelňa u běloruských hranic; listopad 2021 • Autor: Profimedia

Americká administrativa předala novou várku informací o možném ruském útoku na Ukrajinu. Podle informací Respektu kvůli tomu bylo v pátek Američany kontaktováno i české ministerstvo zahraničí a některé bezpečnostní instituce. Jde zatím o nejvyšší varování ze strany USA o možné ruské agresi.

České úřady dostaly zprávu, že k útoku by mohlo dojít v řádu dnů. To neznamená, že se tak skutečně stane, ale americká administrativa má v tomhle směru vážné podezření (záminkou k útoku by mohla být provokace Ruska). V brzké době by o tom mohlo jednat i NATO.

„Vývoj bezpečnostní situace ve východní Evropě a riziko možného přímého útoku proti Ukrajině sledujeme 24 hodin denně. Pravidelně konzultujeme a vyměňujeme si informace se spojenci z EU i NATO včetně USA. Můžeme ujistit, že MZV ČR informace vyhodnocuje na základě platných krizových mechanismů a je připraveno na všechny varianty,“ říká na otázku Respektu, zda ministerstvo zahraničních věcí od USA aktuálně informace obdrželo, mluvčí ministerstva Lenka Do.

Na hranicích Ukrajiny je aktuálně nashromážděno přes sto třicet tisíc ruských vojáků. Část jich je v Rusku, zbytek v Bělorusku, kde chce Rusko pořádat vojenské cvičení. Rusko podle informací USA již nashromáždilo u hranic Ukrajiny dostatek bojových skupin, které by mohly vpád uskutečnit. Kyjev si nicméně myslí, že Rusko stále není dostatečně připraveno.

Současně probíhá silné diplomatické úsilí válku odvrátit. Naposledy o tom v Moskvě jednal francouzský prezident Emmanuel Macron.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].