Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ukrajina: Čekat na pozemní invazi a bojovat, nebo odjet na západ země?

Ruská technika na hranicích s Ukrajinou • Autor: Profimedia
Ruská technika na hranicích s Ukrajinou • Autor: Profimedia

Ve středu byl ještě v ukrajinském Záporoží klid. Průmyslové město s největší vodní elektrárnou na Ukrajině, odkud je zásobována proudem velká část země, bylo plné lidí v kavárnách, část z nich se šla pobavit do kina nebo do divadla. Služby fungovaly jako obvykle, kdo nechtěl do restaurace, objednal si jídlo domů prostřednictvím jedné z místních dovážkových služeb. Pozdě večer působilo město ospalým dojmem, ale s tím, jak začaly v noci přibývat informace o možném ruském útoku na Ukrajinu, začala se do tmy rozsvěcet další a další okna.

Za Záporožím se nad ránem ozvaly výbuchy, tak jako v řadě dalších ukrajinských měst. Jaké byly přesně ruské cíle, není jasné. Výbuchy bylo slyšet slyše i v Dnipru, v Mariupolu, Berďansku, Charkově i hlavním městě Kyjevě. Na některá z nich dopadly rakety.

Obyvatelé Záporoží nad ránem nepropadali panice, většina z nich byla připoutaná k televizi, rádiu nebo internetu a snažila se v nové a nebezpečné situaci co nejvíc zorientovat. Včetně uvažování nad tím, jak se nyní zachovat. Část lidí chce ve městě zůstat a proti Rusku bojovat, když dojde k pozemní invazi, jež se očekává. U ukrajinských hranic je téměř dvě stě tisíc ruských vojáků, zemi obklíčili z Ruska, Běloruska, Podněstří i Azovského moře.

Další obyvatelé Záporoží zvažují odchod a přemýšlejí, jak se co nejrychleji dostat na západ země, kam se ruská armáda může přiblížit až později.  Vysoké školy v Záporoží přerušily do konce týdne výuku, o dalším se teprve rozhodne. Stejně tak se zavřely některé obchody včetně lékáren. U benzínových pump se tvořily velké fronty: každý chtěl načerpat plnou nádrž, stejně jako nakoupit vodu a základní potraviny. Hlavní silniční tah z města není zatím ucpaný.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].