Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Tip pro ministra Stanjuru: Přepracovat manželskou slevu a osvobodit ženy

Ekonomové IDEA vyčíslili, jak dnešní daňový režim znevýhodňuje mladé matky

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), leden 2022  • Autor: ČTK
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), leden 2022 • Autor: ČTK

Plánované změny v rozpočtové politice by nová vláda teoreticky mohla spojit s úpravami daňových pravidel tak, aby matky na rodičovské nebyly odrazovány od návratu do práce. V nové studii zpracované pro ministerstvo práce na to upozorňují ekonomové institutu IDEA Filip Pertold a Michal Šoltés.

Jejich nápady však nejspíš kabinet nevyslyší – na přímé daně slibuje nesahat, a pokud ano, tak v zájmu své vytýčené rodinné politiky, která jde jinou cestou a dlouhodobou domácí péči o děti spíš podporuje.

Dvojice ekonomů radí zrušit nebo snížit dnešní manželskou slevu ve výši 24 840 korun ročně a vrátit ji rodinám jinak. Tuto slevu uplatňuje při výpočtu daně z příjmu ten, kdo v páru bere víc, pokud druhý člen domácnosti nevydělává nic nebo jen velmi málo. V praxi jde hlavně o slevu pro muže, jejichž manželka se doma stará o malé dítě a pobírá rodičovskou.

„Dnešní design považujeme za poměrně nešťastný,“ přibližuje Pertold. „Problém není v tom, že rodiny dostávají peníze, ale že jsou vázané na to, že jeden z páru nevydělává,“ dodává ekonom. Výsledkem podle něj je, že daňová pravidla odrazují ženy od návratu do práce. I když o něm ženy uvažují, rodinám se v stávajícím daňovém režimu moc nevyplatí – hlavně pokud je možnost nastoupit na částečný úvazek nebo do hůře placené práce, kde přitom hned od první koruny naskakuje povinnost platit vysoké sociální a zdravotní pojistné.

Vysoce zdaněný příjem pak není tak zajímavý, zvlášť když rodina současně přijde o manželskou daňovou slevu. I proto se tím pádem ženy v Česku vracejí po mateřské do práce později, než je ve vyspělém světě obvyklé. A v průměru pak berou zhruba o pětinu méně než muži.

Manželskou slevu pobírá v Česku 400 tisíc jedinců. Hlavně mužů, kteří jsou obvykle těmi, kdo má v rodině hlavní příjem (viz graf). Zrušení slevy by přineslo 7,2 miliardy korun. Autoři studie je nenavrhují rodinám vzít, ale upozorňují, že by bylo spravedlivější rozdělit je podle jiného klíče.

Za prvé odbourat vazbu na to, že jeden v páru nepracuje, což by matkám umožnilo svobodnější rozhodování o návratu na trh práce - kde je mimochodem nyní v Česku velký nedostatek pracovních sil, což firmy označují jako velkou brzdu a vláda bude muset tak jako tak reagovat, nejspíš otevřením hranic pro cizince. A za druhé nasměrovat peníze víc do rukou nízkopříjmových domácností, které dnes odvádějí státu v relaci k výdělkům nepřiměřeně moc kvůli vysokým sazbám pojistného.

„Celková změna daňově-dávkového mixu by měla směřovat k nižšímu zdanění nízkopříjmových pracujících, kteří jsou zatěžováni vysokými sociálními odvody. V případě návratu rodičů do práce (obvykle matek) se k tomu navíc přičítá i ztráta slevy na partnera s nízkými příjmy, která efektivně ještě více zvyšuje zdanění práce matek při návratu z rodičovské dovolené. Tím se návrat matek na trh práce prodražuje,“ stojí v závěrech studie.

Její vznik sponzorovalo ministerstvo práce z peněz EU v rámci projektu zaměřeného na posilování rovnosti mužů a žen na trhu práce. Závěry studie ale nejsou příliš slučitelné s tím, co vláda chystá. Fialův kabinet podle programu nechce na přímé daně sahat a slibuje vyřešit problém s deficitním rozpočtem tím, že proškrtá výdaje, případně zvedne jiné daně, třeba z alkoholu a tabáku.

Vládní program dále slibuje snížit sociální a zdravotní odvody u částečných úvazků, což studie podporuje. Na druhou stranu však plánuje daňové prázdniny pro rodiny s třemi a více dětmi anebo pro rodiny, kde je jeden z partnerů doma na rodičovské dovolené – což podle Pertolda bude pro matky další motivací zůstat doma co nejdéle.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].