Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Takovej kousek nám chyběl, lituje Šlachta. Ale prý se jede dál

Z nuly na 4,75 procenta za půl roku není tak zlé, ale mohlo to být lepší, dodává šéf Přísahy

Robert Šlachta ve Šternberku • Autor: Milan Jaroš
Robert Šlachta ve Šternberku • Autor: Milan Jaroš

První volební čísla zveřejněná půl hodiny po zavření volebních místností pro ně nevypadala úplně zle. Hnutí Přísaha poletovalo v průběžných výsledcích kolem vysněných pěti procent. Po zveřejnění prvních odhadů začali straničtí kolegové Roberta Šlachty v pronajatém sále smíchovského pivovaru jásat. Pak se ještě chvíli udržovali v naději, ale zhruba od třetí hodiny odpoledne začínali tušit, že první pokus promluvit do velké politiky nevyjde.

Přísaha se nakonec do nové sněmovny o pár tisíc hlasů nedostala. Že by to ale znamenalo Šlachtův konec, podobně jako třeba v případě neúspěšného lídra ČSSD Jana Hamáčka, to nikoho v Přísaze po sečtení rozhodující většiny hlasů nenapadlo.

„Čekali jsme víc, ale ani tohle není špatný výsledek – z nuly a za půl roku,“ řekl Respektu v závěru sčítání středočeský lídr Přísahy Tomáš Sochr. „Z nuly na takovýhle výsledek – ta strana bude žít a pojede se dál,“ doplnil ho šéf pražské kandidátky a někdejší kandidát na prezidenta Jiří Hynek. S tím, že za rok jsou v Česku komunální volby, které by už vzhledem k regionálním rozdílům v preferencích mohly novému subjektu přinést první mandáty.

Autor: Jiří Nádoba
Autor: Jiří Nádoba

Robert Šlachta kandidující do sněmovny s příslibem spravedlivějšího Česka a konce rozkrádání volil v sobotu dopoledne na jižní Moravě a už v tu chvíli uklidňoval fanoušky, že v případě neúspěchu „se svět nezboří“. Doma v Pohořelicích bývalý elitní policista volby s více než 200 hlasy vyhrál a po příjezdu do pražského štábu rozdával úsměvy. „Mejdan teprve začíná,“ vzkázal v prvním povolebním vystoupení před novináři, kde si pochvaloval, že jeho strana skončila hned za první postupující čtyřkou a získala víc hlasů než ČSSD nebo KSČM.

„Takovej kousek nám chyběl,“ prohlásil Šlachta poté v prvním vystoupením před straníky. Uznal, že výsledek pod pět procent ho mrzí, ale sněmovními volbami nic nekončí: „Budu chvilku dumat sám nad sebou, kde jsme tu chybu udělali. Ale ten výsledek si myslím že je naprosto úžasný a nemáme se za co stydět. Nevěšte hlavu, jedeme dál.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].