Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Spisovatel Salman Rushdie byl napaden na pódiu při veřejném vystoupení

Motiv útoku je zatím neznámý. Rushdie se kvůli výzvám íránského režimu k jeho vraždě několik let skrýval, v posledních letech se ale vrátil do společenského života

Salman Rushdie • Autor: Globe Media /  Reuters
Salman Rushdie • Autor: Globe Media / Reuters

Sobota, 8:30: Podle Rushdieho mluvčího je spisovatel naživu, ale těžce raněný. Je raněný na oku, o které může přijít, má poškozené nervy na ruce a poraněná játra. Rushdie je připojený na ventilátor.

Pouhých pár okamžiků před tím, než měla začít jeho přednáška byl přímo na pódiu Chautauqua Institution ve státě New York neznámým útočníkem napaden spisovatel Salman Rushdie. Maskovaný muž již během představování slavného autora moderátorem vyrazil z publika a vrhl se na Rushdieho. „Rushdie utrpěl bodnou ránu na krku,“ prohlásil mluvčí na místě zasahující policie, která útočníka zadržela a spisovatel byl vrtulníkem okamžitě transportován do místní nemocnice a okamžitě operován.

Rushdie se v letním kulturním institutu v městečku Chautauqua účastnil série debat, která tu tradičně probíhají ve velmi sousedské a neformální atmosféře. Chystal se tu promluvit na téma důležitosti Spojených států coby místa, které poskytuje azyl spisovatelům a umělcům, kteří jsou ve svých zemích pronásledování. Právě s pronásledováním má Rushdie letité zkušenosti, jelikož jeho čtvrtou knihu Satanské verše z roku 1988 považovalo mnoho Muslimů za rouhačskou a  v své době nad ním někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní vynesl fatwu a na jeho hlavu byla vypsána odměna, která byla dokonce v roce 2012 navýšena.

Rushdie čelil výhrůžkám smrti a schovával se a žil v utajení téměř devět let. Přesto za výrazných bezpečnostních opatření pokračoval v tvorbě i cestování. Dvakrát navštívil Prahu a setkal se s Václavem Havlem. Nejprve v roce 1993 na pozvání Helsinského občanského shromáždění, podruhé už v roce 2001 četl a diskutoval na Pražském festivalu spisovatelů. Útoky se ale nevyhnuly ani těm, kdo se na vydávání jeho knih podíleli. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli v devadesátých letech zraněni.

V poslední době ale už Rushdie v ostražitosti polevil a pohyboval se bez bodyguardů, což ostatně uvedl před pěti lety v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Deník The New York Times zase aktuálně připomíná loňský rozhovor, který poskytl po Zoomu ze svého newyorského bytu, v němž se rozhovořil o literatuře i o dětství režiséra Felliniho. „Působil neformálním dojmem, jako někdo, kdo už se dávno vrátil do společenského dění a užívá si městského života. Jeho poslední vášní se stal hip hop,“ tak popisuje své dojmy z rozhovoru novinář Edmund Lee, když pak Rushdie dostal otázku na letité volání po jeho smrti, odpověděl jednoduše: „Ale, musím žít svůj život.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].