Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Špionážní systém Pegasus byl použit i v Polsku. Vláda je v podezření, že sleduje opozici

Terčem útoku byl advokát Roman Giertych a vzpurná prokurátorka Ewa Wrzosek

Prezident Andrzej Duda a předseda PiS Jaroslaw Kaczynski • Autor: Czarek Sokolowski, Polsko
Prezident Andrzej Duda a předseda PiS Jaroslaw Kaczynski • Autor: Czarek Sokolowski, Polsko

Špionážní software Pegasus, který pro detailní sledování mobilních telefonů svých oponentů používají nedemokratické režimy, byl použit i v Polsku. Zprávu přinesla agentura AP, kterou cituje i ČTK – a je to podruhé, co je doložené jeho použití v Evropské unii.

Dosud se ví o tom, že terčem byli maďarští opoziční politici, aktivisté a novináři. Je proto pravděpodobné, že si útok objednala maďarská vláda. Situace v Polsku je podobná: jak zjistila torontská Citizen Lab, cílem sledování byli expolitik a právník Roman Giertych a prokurátorka Ewa Wrzosek. U obou má vláda strany Právo a spravedlnost  „dobrý důvod“ hledat kompromitující materiály.

Giertych je muž barvité minulost: dříve fašizující politik, který před víc jak deseti lety ministroval ve vládě Jarosława Kaczyńského, nyní šéfa PiS a stále reálného vládce země. Dnes je Giertych advokát a ostrý kritik současné vlády. Zastupoval Donalda Tuska i Radka Sikorského, význačné postavy hlavní opoziční Občanské platformy. Jeho telefon byl intenzivně sledován před posledními parlamentními volbami v roce 2019. Giertych už má před rok oplétačky s policií kvůli domnělému praní špinavých peněz. Sám to ale označuje za snahu poškodit ho - a policie u soudu zatím se svými důkazy neuspěla.

Ewa Wrzosek je prokurátorka, která se snažila zabránit konání prezidentských voleb předloni na jaře. První vlna pandemie a úplná uzávěra země byly v plném proudu, PiS přesto do poslední chvíle trval na tom, že se volby odehrají. Podly Wrzosek to bylo hazardování s lidskými životy. Opozice to navíc považovala za podvod, neboť nemohla probíhat kampaň, a PiS tak podle ní chtěl neférově získat výhodu. Nakonec se volby odehrály až v létě a kandidát PiS Andrzej Duda je těsně vyhrál.

Mluvčí vlády ani nepotvrdil, ani nepopřel, že by si polská vláda software od izraelské firmy NSO koupila. Řekl jen, že všechna sledování, která polský stát provozuje, probíhá s řádným soudním svolením. Obě oběti se domnívají, že za špehováním stojí polská vláda. Giertych se stal jeho terčem právě v závěru kampaně předloňských parlamentních voleb terčem, o dva roky později byl napaden chytrý telefon prokurátorky. 

Skupina Citizen Lab, která působí při univerzitě v Torontu, nebyla s to upřesnit, kdo si objednal špehování, a NSO neidentifikuje své klienty. Tvrdí jen, že spolupracuje pouze s legitimními vládními agenturami prověřenými izraelským ministerstvem obrany.  Pegasus dokáže přeměnit mobil v odposlouchávací zařízení a umožní operátorům na dálku zjistit vše, od zpráv po kontakty. K potvrzeným obětem špehování patří mexičtí a saúdskoarabští novináři, britští právníci, palestinští ochránci lidských práv, hlavy států i američtí diplomaté v Ugandě.

Polský případ je podle AP obzvláště pozoruhodný, protože skupiny na ochranu práv požadují zákaz špehovacího programu v celé Evropské unii. EU zpřísnila vývozní omezení na tento druh programů, ale kritici si stěžují, že je naléhavě nutné řešit jejich zneužívání členskými státy EU. Mezi zákazníky NSO údajně patří i Německo a Španělsko, kde katalánští separatisté obviňují Madrid, že na ně zaútočil Pegasem.

„Jakmile začnete agresivně Pegasus používat, připojíte se k bratrstvu diktátorů a autokratů, kteří jej používají proti svým nepřátelům, a to rozhodně nemá v EU místo,“ řekl AP podle ČTK vedoucí výzkumník John-Scott Railton ze Citizen Lab.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].