Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Redakce, Společnost

Soud v kauze Čapí hnízdo: Babiš mladší bude vypovídat, obhajoba chce doplnit důkazy

Syn expremiéra v minulosti tvrdil, že nepodepsal dokumenty o nabytí akcií farmy

Bývalý premiér Andrej Babiš a jeho manželka Monika Babišová přicházejí na jednání Městského soudu • Autor: ČTK / Vondrouš Roman
Bývalý premiér Andrej Babiš a jeho manželka Monika Babišová přicházejí na jednání Městského soudu • Autor: ČTK / Vondrouš Roman

Soud s Andrejem Babišem, ve kterém expremiér čelí obžalobě z pomoci při dotačním podvodu na farmě Čapí hnízdo, vstoupil do třetího dne. Šéf ANO měl údajně chtít z Evropské unie vylákat padesátimilionovou dotaci na farmu Čapí hnízdo, své venkovské sídlo, podpora však příslušela jen malým a středním firmám, což nebyl případ jeho společnosti Agrofert.

Společně s Babišem je obžalována i Jana Nagyová, která pro dotaci připravovala podklady a byla státním zástupcem označena za hlavního viníka „zločinu dotačního podvodu“ a „zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie“. Nagyová se ve středu u soudu Babišovi a jeho rodině omluvila za to, že tu musí být. Řekla, že pokud snad “někdo pochybit měl, tak já”. Babiš odpověděl, že ho to “vůči ní mrzí”, a po x-té zopakoval, že u soudu je jen proto, že šel do politiky.

Středa přinesla v projednávání případu dvě novinky. Soudce Jan Šott sdělil, že v pátek by chtěl v Praze vypovídat Babišův syn Andrej Babiš mladší, který dlouhodobě žije ve Švýcarsku. Nevědělo se přitom, jestli vůbec přijede. Babiš mladší opakovaně v minulosti řekl, že nikdy nepodepsal smlouvu o převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo do jeho spoluvlastnictví. Jeho otec tvrdil, že Agrofert - velký podnik - neměl s farmou nic společného, že akcie patřily jeho rodině, tedy i Babišovi mladšímu. Jeho výpověď, kterou následně soud odsouhlasil, může být proto důležitá.

V úterý před soudem mluvil soudní znalec Aleš Čulík o tom, jestli byl podpis Babiše-juniora zfalšován. Zkoumal pravost celkem tří podpisů Babiše mladšího. Uvedl, že nalezl rozdílné znaky, ale že jeho závěr je „ve formě pravděpodobnosti“. Při porovnání s písmem Babiše staršího pak našel „podobnosti, které mohou nasvědčovat autorství“.

Formulovat jednoznačný závěr by však podle něj bylo předčasné, protože nejdřív by se musel doplnit srovnávací materiál k písmu Babiše juniora. Sám obžalovaný a jeho obhajoba výpověď Babiše-juniora odmítají: poukazují na listiny ve spise, jež se zabývají jeho zdravotním stavem a způsobilostí. Obžaloba věří, že Babiš mladší může naopak leccos upřesnit.

Druhou pak novinkou je, že obhajoba u soudu řekla, že bude žádat doplnění dalších důkazů. Víc to Babišovi advokáti nekonkretizovali, později v rozhovoru s Respektem a Deníkem N sdělili, že “to nemusí být nové důkazy”.

“My budeme chtít některé důkazy předložit v celém znění, a to i proto, že když státní zástupce poukazuje na nějaké důkazy, tak se jedná v některých případech jen o určité části dokumentu, který má například pět stránek. Popisuje jednu stránku, která konvenuje jemu, ale třetí stránka konvenuje nám, čili my pouze chceme, aby se důkazy předložili komplexně,” vysvětlil Respektu a Deníku N Babišův advokát Michal Bartončík.

Monika Babišová a její bratr Martin Herodes • Autor: ČTK / Vondrouš Roman
Monika Babišová a její bratr Martin Herodes • Autor: ČTK / Vondrouš Roman

Mělo by jít - jak tvrdí -  o některé dokumenty ohledně britské banky HSBC, která Čapí hnízdo úvěrovala. Její manažeři před časem u policejního výslechu otočili: nejdříve tvrdili, že nevěděli, že za Čapím hnízdem v předmětné době stál Andrej Babiš, a ne jeho rodina, pak řekli, že při sjednávání úvěru na výstavbu Čapího hnízda dostali od manažerů Agrofertu informace, že je za projektem právě Andrej Babiš.

“Jsou dokumenty banky, které poukazují na to, že Farma Čapí hnízdo nebyla součástí holdingu, a právě to je důležité přednést, protože to je v rozporu s obžalobou,” řiká Bartončík. O relevanci rozhodne soud.

Výpověď před soudem ve středu odmítla Babišova žena Monika a její bratr Martin Herodes i Babišova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková (zákon jim to umožňuje). Poslední jmenovaná na rozdíl od Babišové a Herodese k soudu fyzicky nedorazila, omluvila se kvůli nemoci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].