Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Senát: Prezident není schopen vykonávat mandát

Horní komora dostala informace o Zemanově stavu od Ústřední vojenské nemocnice: podle senátorů je čas aktivovat článek 66

Miloš Vystrčil; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Miloš Vystrčil; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Senát dostal od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) odpověď na otázku, zda je prezident Miloš Zeman schopen kvůli svému onemocnění vykonávat mandát - a zda toho bude schopen do budoucna. Senát o tyto informace na konci minulého týdne požádal nemocnici, odpověď dorazila v pondělí a část senátorů se s ní seznámila.

“Dle názoru ÚVN není Miloš Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,” řekl v podvečer na tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil. A to velmi pravděpodobně ani ve výhledu dalších týdnů.

Vystrčil zároveň uvedl, že tyto informace měla k dispozici Kancelář prezidenta republiky, konkrétně kancléř Vratislav Mynář. Bylo to před tím, než k Zemanovu lůžku přivedl končícího šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Ten po návštěvě u Miloše Zemana minulý týden sdělil, že prezident je schopný pracovat a jeho nemoc mu to neznemožňuje.

Vondráček to doložil tím, že Zeman údajně před ním podepsal dokument umožňující svolání nové Poslanecké sněmovny. To je v přímém rozporu se zjištěními Senátu zaštítěnými zprávou ÚVN. “Je čas zabývat se článkem 66 Ústavy, který přenáší pravomoci prezidenta na další ústavní činitele. Podle mého názoru by se tím měl Senát zabývat pár dní před listopadovým jednáním nově zvolené sněmovny,” řekl Respektu senátor Václav Láska.

Pro článek 66 musí většinově hlasovat obě komory parlamentu. Prezident poté dál zůstává v úřadu, ale jeho pravomoci vykonává šéf Senátu a Poslanecké sněmovny. Ten má například právo vybrat nového předsedu vlády.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].