30_zmeny v horni komore_jaros
Miloš Vystrčil; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Senát dostal od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) odpověď na otázku, zda je prezident Miloš Zeman schopen kvůli svému onemocnění vykonávat mandát - a zda toho bude schopen do budoucna. Senát o tyto informace na konci minulého týdne požádal nemocnici, odpověď dorazila v pondělí a část senátorů se s ní seznámila.

“Dle názoru ÚVN není Miloš Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,” řekl v podvečer na tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil. A to velmi pravděpodobně ani ve výhledu dalších týdnů.

Reklama
Reklama

Vystrčil zároveň uvedl, že tyto informace měla k dispozici Kancelář prezidenta republiky, konkrétně kancléř Vratislav Mynář. Bylo to před tím, než k Zemanovu lůžku přivedl končícího šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Ten po návštěvě u Miloše Zemana minulý týden sdělil, že prezident je schopný pracovat a jeho nemoc mu to neznemožňuje.

Čtěte také: Jaterní encefalopatie vliv na intelekt bezesporu má

Vondráček to doložil tím, že Zeman údajně před ním podepsal dokument umožňující svolání nové Poslanecké sněmovny. To je v přímém rozporu se zjištěními Senátu zaštítěnými zprávou ÚVN. “Je čas zabývat se článkem 66 Ústavy, který přenáší pravomoci prezidenta na další ústavní činitele. Podle mého názoru by se tím měl Senát zabývat pár dní před listopadovým jednáním nově zvolené sněmovny,” řekl Respektu senátor Václav Láska.

Pro článek 66 musí většinově hlasovat obě komory parlamentu. Prezident poté dál zůstává v úřadu, ale jeho pravomoci vykonává šéf Senátu a Poslanecké sněmovny. Ten má například právo vybrat nového předsedu vlády.

Čtěte také: Zeman by měl být zbaven pravomocí, cynického vysmívání už bylo dost

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte