Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Protest novinářů uspěl, Jitka Obzinová do Rozhlasu nenastoupí

Proti kandidátce na šéfku zpravodajství se postavila víc než polovina všech zaměstnanců ČRo

Moderátor TV Prima Karel Voříšek a někdejší šéfka zpravodajství Jitka Obzinová. • Autor: ČTK
Moderátor TV Prima Karel Voříšek a někdejší šéfka zpravodajství Jitka Obzinová. • Autor: ČTK

Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral v pátek odpoledne ustoupil zaměstnancům a oznámil, že upouští od záměru přivést do veřejnoprávního média Jitku Obzinovou na post ředitelky zpravodajství.  Její výběr oznámil ve středu odpoledne a okamžitě se proti němu začali bouřit redaktoři, editoři i další zaměstnanci ČRo. Ve čtvrtek pak napsali řediteli protestní otevřený dopis.

Zavoral v prohlášení o tom, že Obzinová nakonec nenastoupí, napsal, že se s ní v pátek sešel a toto rozhodnutí činí po dohodě s ní. “Oběma nám leží na srdci stabilita a silná pozice Českého rozhlasu. Společně jsme se tak dohodli, že na post ředitelky Zpravodajství Českého rozhlasu paní Jitka Obzinová nenastoupí,” napsal René Zavoral.

Protest proti příchodu bývalé ředitelky zpravodajství v TV Prima, která ve svém televizním působišti manipulovala zpravodajství, podepsalo od čtvrtka od 15 hodin do pátku odpoledne 601 lidí pracujících v ČRo. Zpravodajství veřejnoprávního rozhlasu zaměstnává asi 300 lidí, k protestu se tak přidalo jednou tolik zaměstnanců z jiných než zpravodajských stanic.

René Zavoral ve středu oznámil, že odvolává dosavadního ředitele zpravodajství Jana Pokorného, a právě na jeho místo měla od ledna nastoupit Obzinová. “Máte právo odvolávat a jmenovat si své nejbližší spolupracovníky. Ale nemáte právo ohrožovat nezávislost zpravodajství veřejnoprávního média, Českého rozhlasu,” napsali na to zaměstnanci ČRo svému řediteli. Důvodem k protestu byl fakt, že Jitka Obzinová na postu šéfky zpravodajství v TV Prima, který zastávala deset let mezi roky 2009 - 2019, hrubě manipulovala s vyzněním zpravodajství. Server Hlídací pes zveřejnil nahrávku z porady, na níž podřízeným diktovala, že musí ve zpravodajství informovat o uprchlících v každém případě jako o hrozbě, protože si to přeje majitel televize. A pokud neuposlechnou, tak ztratí místo.

„Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání. Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní, a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní,“ říká Obzinová na nahrávce. Stížnosti na zpravodajství řešila i velká vysílací rada a konstatovala, že v kontrolovaném období března až dubna 2016 došlo ve zpravodajství TV Prima ve zprávách o uprchlické vlně k manipulacím.

Tehdejší dramaturg TV Prima Tomáš Drahoňovský přinesl na sociální síti svědectví i o tom, že Obzinová přikázala manipulovat v roce 2013 debaty prezidentských kandidátů tak, aby vyzněly ve prospěch Miloše Zemana. “Řekla nám, že majitel si přeje, aby vyhrál Miloš Zeman,” potvrzuje Tomáš Drahoňovský v telefonu. Dal najevo nesouhlas, byly mu odebírány kompetence, pak z TV Prima odešel. “Přišel za mnou v TV Prima zástupce Jitky Obzinové Jan Punčochář a řekl mi, že jestli o tom budu někde mluvit, v žádné televizi už si ani neškrtnu,” popisuje. Drahoňovský pak působil v ČT, odkud nedávno odešel na pozici manažera do pivovaru Plzeňský Prazdroj.

Co přesně Reného Zavorala přimělo změnit názor, není úplně jasné. Objednali se k němu šéfredaktoři Českého rozhlasu a sdělili mu, že hrozí odchody kvalitních lidí, kteří stanici po nástupu Obzinové opustí. Vysvětlovali mu, proč je Obzinová nepřijatelná - že nepochopila princip nezávislé žurnalistiky, která neslouží nikomu jinému než posluchačům, divákům nebo čtenářům. Počet podpisů pod protestním dopisem překvapil i mnohé redaktory: ze 1300 pracovníků ČRo jich podepsala bezmála polovina.

Odvolání Jana Pokorného z postu ředitele zpravodajství ale Zavoral nepřehodnotil. Oznámil, že nabídl šéfredaktorovi Radiožurnálu Ondřeji Suchanovi, aby se této pozice ujal do do doby, než bude vybrán stálý ředitel či ředitelka zpravodajství. Suchan požádal o čas na rozmyšlenou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].