Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Pavel by podle výzkumu v druhém kole porazil Babiše. Bude šéf ANO vůbec kandidovat?

Prezidentské volby: Expremiér se může rozhodnout, že nebude riskovat porážku, komentuje politolog červencový model agentury Median

Petr Pavel • Autor: Milan Bureš
Petr Pavel • Autor: Milan Bureš

Červencový model prvního a druhého kola prezidentských voleb podle z agentury Median ukazuje to, co se zatím opatrně očekává: ve druhém kole by se podle výzkumníků střetli generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda ANO Andrej Babiš. „Opatrně“ a „zatím“ hlavně proto, že do voleb zbývá relativně hodně času (pět měsíců). Mezi srpnem a lednem navíc na Česko čeká podle všeho složitý podzim - zejména kvůli zdražování, vysokým cenám energií či možné další vlně covidu-19. A jak říká základní „hláška“ komentátorů, stát se může cokoliv a cokoliv teď předvídat by bylo předčasné.

Přesto model nabídl čísla hodná pozornosti - hlavně směrem ke druhému kolu. V něm by totiž Petr Pavel porazil Andreje Babiše, a to s velkým náskokem. Zatímco Babiše by volilo něco přes 40 procent voličů, Pavla téměř 60. Výzkumníci sice dodávají, že polovina oslovených je přesvědčená k volbám jít, ale zatím nemají zvoleného kandidáta, kterému svůj hlas dají, a čtvrtina respondentů „není rozhodnuta, zda a koho by v tomto (tedy v případě střetu Babiše a Pavla) případě volila“ - a „bylo by proto předčasné vyvozovat jednoznačné závěry o případném vítězi volby“. Jak nicméně upozorňuje vedoucí katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Otto Eibl, Andrej Babiš může být aktuálně na svém maximu. „Tenhle typ volby nepřeje kandidátům, kteří jsou nepřijatelní pro většinu voličů - a Babiš má svých 25–30 procent ve všech typech voleb, ale nejde nad to,“ upozorňuje politolog.

O tom, zda se Babišova podpora a s ní i šance na lepší výsledek ve druhém kole zvýší, rozhodne řada faktorů. Mimo jiné to, jaká (a jak účinná) opatření zavede Fialova vláda a jak velká míra frustrace ve společnosti bude panovat. Na druhou stranu, míní politolog, by se něco takového projevilo na Babišových preferencích už nyní. „Když začínal kampaň ,Za Babiše bylo líp’, měl kolem pětadvaceti procent. A teď je plus mínus pár procent pořád na svém,“ říká Eibl.

Otázkou tak zůstává, zda se nakonec Andrej Babiš rozhodne kandidovat - což stále neohlásil a termín finální odpovědi několikrát odsunul. Politolog Eibl i znalci jeho kampaně tak nevylučují, že současná míra podpory a predikce druhého kola volby mohou vést k tomu, že se bývalý premiér nakonec rozhodne nekandidovat veden snahou ušetřit si volební porážku.

Výzkum Medianu zároveň neznamená problém jen pro Babišovu kampaň, ale také pro další kandidáty. Eibl v tomto směru připomíná poslední kampaň z před pěti let a Jiřího Drahoše, který v preferencích „vystřelil“ poté, co mu výzkum predikoval potenciál porazit ve druhém kole Miloše Zemana. „V tu chvíli už všichni ostatní kandidáti Drahoše dobíhali, ale lidé vzali tu informaci tak, že Drahoš - stejně jako teď Petr Pavel - je schopný porazit to, co považují ,zlo’,“ vysvětluje Eibl. „A v okamžiku, kdy je opakovaně kandidát označen za někoho, kdo je přijatelný pro většinu, kdo dokáže porazit toho ,nepřítele’, budou lidé logicky rozmýšlet, jestli má smysl podporovat někoho jiného.“

A jak si tedy vedou další kandidáti? Dělené třetí místo mají se 7,5 procenty bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a senátor Marek Hilšer. Za nimi je se sedmi procenty odborář Josef Středula a v těsném závěsu další senátor Pavel Fischer. Právě Středula zatím přitahuje hlavně voliče, kteří by se typově jinak mohli uchýlit k Babišovi. Podle výzkumu zatím sbírá podporu nejvíce mezi vyučenými bez maturity (55,6 %), důchodci (54,1 %) a zaměstnanci (37,8 %). Babiš podle výzkumu sklízí hlasy zejména u lidí starších 64 let (42,4 %), dále mezi lidmi se základním vzděláním (55,6 %) a absolventy středních škol bez maturity (40,2 %).

Podobně se o voliče přetahují Marek Hilšer a Danuše Nerudová. Oba kandidáti zatím nejvíce oslovují voliče s vyšším dosaženým vzděláním: u Nerudové mají nejčastěji vzdělání vysokoškolské (38,5 %), v případě Marka Hilšera je to nejčastěji středoškolské vzdělání s maturitou (55,6 %).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].