0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda1. 6. 202010 minut

Předražená zakázka v Lánech: Prověřování Mynáře ukončila Zemanova ochranka

Respekt a Aktuálně.cz: Policie podezřívala kancléře, že řídil obžalovaného šéfa Lán Miloše Baláka

Lukáš Valášek, Ondřej Kundra
Kancléř Vratislav Mynář • Autor: Petr Hloušek / Borgis / Profime

Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze poslal před soud šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka za zmanipulování zakázky v letním prezidentském sídle. Podle zjištění Aktuálně.cz a Respektu policisté původně podezřívali i prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Tajná nahrávka detektivů zachytila schůzku, na které Mynář s Balákem řeší tendr na projekt, podle kterého se mělo v budoucnu realizovat zpevnění břehů nádrže v Lánech (zakázka se pohybovala v řádech stamiliónů). Od dalšího prověřování však kancléře podle všeho uchránili bodyguardi prezidenta Miloše Zemana. Hrad se bál odposlechů, proto je začali v Lánech i v Praze  pravidelně vyhledávat, což policii značně zkomplikovalo práci. Kdo příkaz vydal, není jasné.

Pátrání Aktuálně.cz a Respektu postavené na několika zdrojích blízkých vyšetřování ukazuje, že se policisté z tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v akci pojmenované Prak se původně zaměřili i na jednoho z nejbližších lidí Miloše Zemana. Podezření, že na počátku plánu na vyvedení desítek až stovek milionů nestál jen hradní úředník Balák, ale také jeho nadřízený kancléř, se jim nicméně nepodařilo potvrdit.

Reklama

Mynářův člověk

K tomu, aby kancléře prověřovali, policisté měli hned na začátku důležitý podklad: podařilo se jim nainstalovat na několik dní „štěnici“ do Balákovy lánské kanceláře. Podle několika zdrojů redakcí tehdy nahráli jeho schůzku s Mynářem. A také to, že kancléř diriguje Baláka ohledně zakázky na projekt zpevnění břehů nádrže, na kterou měl jeho podřízený vypsat nezávislou veřejnou soutěž. Balák byl Mynářův člověk, po nástupu Miloše Zemana na Hrad si ho kancléř vybral do funkce. Rovněž zakázku na dozorování stavby, která byla podle detektivů od začátku „naplánována“ jako předražená, dostala od Baláka firma Mynářova přítele z Osvětiman, kde kancléř z části žije a podniká.

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák a prezident Miloš Zeman • Autor: Pražský hrad
Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák a prezident Miloš Zeman • Autor: Pražský hrad

Bude-li u soudu prokázána Balákovi vina, hrozí mu až osm let vězení.  Mynář ho však přes policejní stíhání stále odmítá odvolat. Na opakované otázky Aktuálně.cz a Respektu, zda Baláka ohledně zakázky úkoloval a zda mu doporučoval zvýhodnění konkrétního uchazeče, Mynář neodpověděl a odkázal na mluvčího Hradu Víta Nováka. „Jakékoliv podobné spekulace jsou samozřejmě čirý nesmysl s úmyslem poškodit jméno Kanceláře prezidenta republiky,“ uvedl pak Novák. Sám Balák opakovaně tvrdí, že nic nezákonného neudělal. „Je to lež. Pouze nepravdivá konstrukce policie,“ řekl už dříve k vyšetřování.

Pražské vrchní státní zastupitelství Mynářovo prověřování nekomentuje. Přípravné řízení, v němž se tak dělo, je ze zákona neveřejné. „Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal dne 20. 5. 2020 obžalobu na jednu fyzickou a jednu právnickou osobu obviněné ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky,“ uvedl v oficiální tiskové zprávě Jiří Pražák, který kauzu na pražském vrchním státním zastupitelství dozoruje.

Když před třemi lety policisté v Lánech zasahovali a Baláka obvinili, Mynář na místo přijel. Později začal na žalobce nepřímo tlačit,  naléhal na tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby v kauze Lesní správy Lány podal stížnost pro porušení zákona. Kvůli jedné části případu také kontaktoval ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka a snažil se zjišťovat jeho postup.

Tajná schůzka v Lánech

Balák je obžalovaný z toho, že zmanipuloval zakázku na druhou etapu stavby budovanou v letech 2017 a 2018 (první etapa probíhala v letech 2015 až 2016). Informace o tom, že zakázku na zpevnění břehů v Lánech provázejí podivné okolnosti, dostali policisté od důvěryhodného zdroje ještě před tím, než dělníci začali pracovat na první etapě – před pěti lety, kdy ještě nebyla Lesní správou Lány vypsána soutěž. Baláka začali odposlouchávat, a tak přišli na Mynáře.

Nahraný rozhovor obou mužů se podle několika zdrojů Aktuálně.cz a Respektu týkal výběru firmy, která na zpevňování břehů zpracuje projekt. Konkrétně měla připravit dokument, který byl nejen zásadní pro nacenění tendru, ale také pro stanovení toho, co je vůbec potřeba postavit. Mynář s Balákem - tvrdí několik zdrojů redakcí - při rozhovoru probírali, jaké firmy by mohli oslovit a která z nich by následně zakázku mohla získat. „Nahrávka naznačovala, že mozkem celé operace není Balák, ale Mynář,“ uvedl jeden ze zdrojů blízkých vyšetřování.

Zámek v Lánech • Autor: ČTK
Zámek v Lánech • Autor: ČTK

Policisté zdokumentovali, že Hrad plánuje za obří stavbu na zpevňování břehů nádrže ve třech etapách utratit postupně tři čtvrtě miliardy korun. Policisté později nahráli i manažera stavební firmy Energie, která nakonec tendr na budování vyhrála a dnes je rovněž obžalovaná: chlubil se, že desítky milionů sice vyfakturuje, ale prostavět je nebude muset. Právě v době, kdy začalo vyšetřování, se projekt výrazně smrskl. Vloni kolaudoval Balák stavbu za částku přes 200 milionů korun.

Sám Mynář z ničeho obviněn není. Krátce po nahraném rozhovoru s Balákem - tvrdí zdroje Aktuálně.cz a Respektu - začal mít Hrad z dosud nejasného důvodu podezření, že Lány mohou být „napíchnuté“. Ochranná služba hlavy státu se následně začala soustřeďovat na vyhledávání odposlechů. Policie o tom dostala echo, a tak její technici spěchali, aby nainstalované mikrofony V Lánech odstranili, než se na ně přijde. To bylo naposledy, kdy kancléře v kauze odposlechli.

Také tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, jehož muži stáli na začátku vyšetřování, tvrdí, že policisté původně mířili podstatně šířeji. Od policie Šlachta odešel po reorganizaci v červnu 2016 a případ převzala nově vzniklá Národní centrála proti organizovanému zločinu. „Informací s důkazní hodnotou bylo v průběhu našeho prověřování získáno mnohem víc, než kolik se jich následně promítlo do připravované obžaloby. Proč tomu tak je, nechápu,“ řekl Aktuálně.cz Šlachta, který dnes už ve státních službách není a přemýšlí o politické dráze.

Nakolik se policisté zajímali o kancléře Mynáře, ale Šlachta komentovat nechce. „Pochopte, že jsem nadále i jako civilista vázán v těchto věcech mlčenlivostí,“ říká. Trvá však na tom, že případ byl „původně veden jiným směrem a s mnohem širším záběrem, co se týká podezřelých osob a jejich prověřované trestné činnosti“.

Omezit okruh

Zatímco na Mynáře policejní odposlechy nedosáhly a první etapa prací, kterou vyhrála Energie, se odehrála zdánlivě bez komplikací, Balák a manažer stavební firmy Energie Libor Tkadlec začali mít později problémy. Díky výrazně nižšímu zabezpečení detektivové časem „napíchli“ alespoň stavební buňky, ze kterých práce na první etapě řídili - ty ochranná služba prezidenta nekontrolovala. A monitorovali také Balákovy schůzky mimo lánskou oboru a Hrad.

Kancléř Mynář a mluvčí Ovčáček • Autor: Milan Jaroš
Kancléř Mynář a mluvčí Ovčáček • Autor: Milan Jaroš

„Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat,“ zachytili třeba policisté, jak se manažer Tkadlec chlubí jednomu ze svých spolupracovníků, že v sídle prezidenta manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun – konkrétně přípravu druhé etapy.

Tu vyhrálo sdružení Energie a liberecké firmy Syner. Podle detektivů především proto, že výběrové řízení místo Lán fakticky organizoval manažer vítězné firmy a nastavil podmínky, které mu vyhovovaly. Státní zástupce Pražák uvádí, že firma měla na rozdíl od ostatních uchazečů o tendru k dispozici detailní informace dlouho před vypsáním soutěže.

„Obviněný Miloš Balák jako ředitel Lesní správy Lány umožnil obviněnému Liboru Tkadlecovi, aby se předem seznámil s místy, kterých se bude týkat připravovaná 2. etapa tohoto projektu, a na základě takto získaných poznatků stanovil rozsah připravované zakázky a způsob její realizace, vytvořil návrh řešení stabilizace svahů a odhadl předpokládanou cenu její realizace,“ píše se v obžalobě, do které redakce nahlédly. „Obviněnému Tkadlecovi obviněný Balák umožnil zahrnout do kvalifikačních předpokladů takové požadavky, aby byl co nejvíce omezen okruh potenciálních uchazečů, kteří by jinak mohli ohrozit získání veřejné zakázky ze strany Energie/Syner.“

Odborník ve svém oboru

Na stavební dozor Lány bez tendru najaly brněnskou společnost Geotest, jejíhož spolumajitele Martina Teyschla Mynář zná. Vyšetřovatelé jako svědka získali projektanta, kterého si Lány najaly na to, aby práce před spuštěním tendru vyprojektoval a měl pracovat nezávisle. Vypověděl, že ho úkoloval přímo stíhaný manažer Tkadlec - a o všem věděl i Balák.

„Balák umožnil obviněnému Tkadlecovi, aby v průběhu zpracování projektové dokumentace pro zadávací řízení s jeho vědomím přímo komunikoval s projektanty a zasahoval do podoby jimi připravované projektové dokumentace tak, aby vyhovovala požadavkům obviněné společnosti Energie - stavební a báňská,“ stojí v obžalobě.

Ta uvádí, že společnost Energie/Syner jednáním obviněných získala neoprávněný prospěch spočívající v možnosti realizovat tuto veřejnou zakázku a z její realizace by získala prospěch ve formě čistého zisku ve výši nejméně 8,8 milionu korun bez DPH po odečtení daně z příjmu právnických osob. Zároveň dodává, že „k získání prospěchu v této výši již nedošlo vzhledem k zahájení trestního stíhání na samém počátku realizace stavby a následným změnám ve způsobu její realizace“.

Stavební firma Energie byla mimo jiné v minulosti sponzorem strakonického basketbalového klubu, který Balák řídil. Tento klub sponzorovaly i další firmy, které dostávaly od Baláka v Lánech zakázky. Minimálně dvanáct milionů korun ze zakázky na zpevňování břehů v letech 2017 a 2018 odteklo do schránkové firmy s tehdy neexistujícím majitelem i sídlem nazvané Piratex Trading. Z její poslední zveřejněné účetní závěrky vyplývá, že ještě v roce 2015 měla nulový obrat. Policie pracovala s podezřením, že Balákův klub nebo Piratex sloužily k vyvedení provizí, ale prokázat se to nepodařilo.

Protože s Mynářovým svolením Balák zůstal ve funkci, podepisoval dál řadu smluv. A letos v dubnu obdržel druhé obvinění. Stíhané Energii prodával tisíce náklaďáků kamene vytěženého v letním sídle prezidentů. Podle obvinění ovšem tajně vytěžili a odvezli kamene víc, než oficiálně vykázali. Množství u jedné ze dvou smluv opět měla kontrolovat společnost Geotest vlastněná přítelem Zemanova kancléře.

U příležitosti kolaudace úprav přehrady uspořádal Balák loni v létě do Lán exkurzi pro média, na kterou kriticky píšící novináře nepozval. Z cesty vznikla videoreportáž, kterou Hrad zveřejnil. Natočila ji manželka kancléře Alex Mynářová, někdejší televizní moderátorka. „Pan Balák je vskutku odborník ve svém oboru, rozumí tomu, jak to tu vypadá, a věděl spoustu podrobností,“ zaznělo v ní mimo jiné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].