0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda24. 4. 20203 minuty

Náměstí Míru a plošného testování

V Česku už druhý den probíhají odběry a měření protilátek na koronavirus

Autor: Milan Jaroš

Na pražském náměstí Míru to v pátek dopoledne trochu vypadá jako po přečkaném náletu na úplném konci války. Z kostela svaté Ludmily už od počátku epidemie visí dlouhé státní vlajky a uprostřed náměstí sedí armádní stany, k nimž vedou dlouhé fronty. Ale zároveň už se tu šíří  „mírový“ klid – přestože čekající budou testováni na virus, který před několika týdny zcela ochromil celou zemi.

V hezkém počasí si na nedalekých lavičkách lidé čtou a had je hodně volný, protože lidé vcelku ukázněně drží dvoumetrové rozestupy. Někdo si čte i při čekání, někdo si hraje s mobilem, někdo pracuje, někdo pročítá informační leták, který každý před nástupem na čekačku dostane spolu s dotazníkem k vyplnění.

↓ INZERCE

Čtvrteční zprávy o potyčkách a tlačenicích sem příliš nepasují. Zájem o plošné testování byl ohromný, s čímž vláda nepočítala - a tak se mezi zájemce nedostala zpráva, že počet lidí, které dokáží zdravotníci otestovat, je omezený. Denní kapacita se vyčerpala v řádu minut a výsledkem byla přinejmenším nervozita. Ta tu už v druhý den tuzemské testovací studie není.

Výsledky mají úřadům napovědět, kolik lidí v Česku má v těle protilátky na nemoc covid 19 způsobenou koronavirem a kolik lidí tedy nemoc skutečně prodělalo. Na základě těchto údajů pak slibuje krizový štáb upravit předpovědní modely a promyslet způsoby, jak vracet chod země do normálu.

Nejdůležitější části studie je skupina lidí, které oslovili statistici podle věku. Jsou vybraní reprezentativně a jejich data by měla poskytnout nejspolehlivější obraz, jak covid 19 v Česku reálně probíhal. I kraje byly zvoleny záměrně: v Litoměřicích, Uničově a Litovli  bude totiž zřejmě promořenost vyšší než jinde, neboť se tu epidemie hodně rozšířila. Hodinovou frontu stát nemusí,  jsou vybavení kódem, který jim zaručuje přednostní odbavení. K nim totiž  epidemiologové ještě přibrali velkou skupinu dobrovolníků. Celkem má tak stát v plánu v příštích dnech otestovat na 27 tisíc lidí.

V Brně, Olomouci a v Praze se testují jen dobrovolní zájemci. To platí i pro ty, kdo stojí ve frontě na náměstí Míru. Motivace oslovených se různí. Někdo je jen zvědavý, zda obávanou nemocí prošel bez příznaků. Někdo má pořád strach o své blízké: možná je nakažený a oni už také, ale ještě se to neví. A někdo chce pomoct epidemiologům a poskytnout svá data k analyzování. Výsledky studie by měly být hotové na začátku května.

Pro většinu účastníků bude nejspíš testování znamenat jen dlouhou frontu, píchnutí do prstu, půlhodina čekání a oznámení „negativní“. Ti, kdo budou pozitivní, musí jít na podrobnější výtěrový test, kdy se ukáže, zda už nejsou, nebo ještě jsou nemocní. Podle dosavadních vyjádření politiků a expertů v zásadě platí, že u čím více lidí testy protilátky objeví, tím lépe pro uvolňování opatření - a naopak. Málo lidí, kteří nemocí prošlo, by mělo znamenat větší opatrnost. Odhady promořenosti nikdo nechce oficiálně tipovat; ví se jen tolik, že kolektivní imunita funguje až při vyšších desítkách procent.

Na nočním zasedání kabinet schválil poměrně rozsáhlé rozvolnění ochranných opatření. Není proto vyloučené, že po vyhodnocení testů se omezení opět zpřísní – přestože nejen na pražském náměstí Míru to po vládním rozhodnutí začíná vypadat trochu jako po konci války.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].