Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Volby v Polsku

Polská opozice hlásí fauly už půl roku před volbami

Největší opoziční strana Občanská platforma chce vytvořit mnohatisícovou síť občanského volebního dozoru

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Polská opozice nedůvěřuje, a o to víc chce prověřovat. Parlamentní volby se v Polsku odehrají na podzim, vládní strana Právo a spravedlnosti (PiS) v nich bude chtít získat třetí mandát v řadě - a její hlavní politický protivník, Občanská platforma (PO) už s předstihem hlásí, že riziko falšování voleb za strany vlády bude vysoké.

Je to krkolomná představa. Polská demokracie, jako téměř všechny demokracie světa, zná šedou zónu přizpůsobování či ohýbání pravidel - když se v roce 2020 o své druhé zvolení ucházel prezident Andrzej Duda, jezdila s ním po celé zemi sestava ministrů, kteří ve své pracovní době a na náklady státu agitovali po jeho boku, a tím mu dopomohli k vítězství. Tvrdé falšování dat při sčítání hlasů je ale v Polsku obtížně představitelné.

Kdo nás ochrání, kdo nás usmíří?

Leda tak bylo těžko představitelné, říká přesto lídr PO a celé opozice, expremiér Donald Tusk. Férovost voleb je prý v ohrožení a PO už se připravuje. Sławomir Nitras, poslanec a známý a vlivný politik PO, dostal od Tuska zadání připravit po celé zemi síť jakýchsi občanských výborů, které by na zákonnost voleb a sčítání dohlížely.

Opozice své podezření, nebo v tento moment spíše obavu, staví na dvou věcech. Zaprvé už zmíněnou prezidentské volby, kde taktika PiSu a ministerské angažmá v kampani zaujala i mezinárodní pozorovatele, kteří volby monitorovali. Zadruhé změnou volebního zákona, kterou se PiS aktuálně snaží ještě rychle protlačit.

Tím si PiS vcelku nepokrytě snaží zajistit více hlasů. Navrhovaný větší počet volebních místností (které by se nově nacházely i v malých vsích) a doprava autobusem zdarma k nejbližší urně má usnadnit volby starším voličům na venkově, což je ve velké většině voličstvo PiSu. Kromě těžko rozporovatelné snahy zajistit co nejvyšší volební účast návrh obsahuje i změnu v dozoru nad průběhem voleb. Dnes v okresních volebních komisích, které na řádný průběh voleb dohlíží, sedí soudci - tedy část justice, která se snahám PiSu o podřízení své politické moci stále úspěšné brání. Podle novely zákona by v komisích mohly zasednout jakékoliv “osoby s právním vzděláním”. Vláda se kritice a podezřením pochopitelně brání, ale podle opozice i části polské právnické obce mohla být pro vládu cesta, jak na důležité kontrolní posty dostat své lidi. A také předzvěst podvodů. "Když takhle ohýbají pravidla, veřejně, nám všem na očích, co asi budou dělat za plentami, kam neuvidíme?" ptá se řečnicky Tusk

To jsou vše zatím spekulace. Sławomir Nitras, který má pověst schopného organizátora, se ale podle svých slov už pouští do práce. Úkol je před ním velký. Aby občanská kontrola mohla fungovat, budou potřeba tisíce, možná desetitisíce občanských aktivistů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].