Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Policie chce znovu obžalovat Andreje Babiše za Čapí hnízdo

Státní zástupce má podle interních předpisů na rozhodnutí dva měsíce

Čapí hnízdo • Autor: Milan Jaroš
Čapí hnízdo • Autor: Milan Jaroš

Policie dál trvá na tom, že premiér Andrej Babiš se mohl dopustit dotačního podvodu při stavbě svého sídla Čapí hnízdo. Mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala oznámil v pondělí večer, že detektivové provedli doplnění vyšetřování a spis předali žalobcům. „Součástí předloženého materiálu je návrh na podání obžaloby,“ uvedl Cimbala.

Jednou  z novinek v případu bylo minulý týden podání svědecké výpovědi Babišova syna,  Andreje Babiše ml. Po návratu do Česka ho policie vyslechla, přičemž je pravděpodobné, že mohl vypovídat proti otci - jak veřejně naznačoval - a popsat jeho údajné podvodné jednání. Svědčit proti Babišovi mohl minimálně ještě jeden další člověk.

Případ Čapího hnízda odstartovalo v roce 2016 anonymní trestní oznámení, které směřovalo do rukou pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Podezření na spáchání dotačního podvodu mělo spočívat  v tom, že firma zastupující Čapí hnízdo si v roce 2008 zažádala o dotace jako společnost s neznámými vlastníky. Původně sice Farma Čapí hnízdo do koncernu Agrofert patřila (konkrétně ji držel Agro ZZN Pelhřimov), ale krátce před podáním žádosti o dotaci přešla do vlastnictví s anonymními akciemi.

Vlastník tak byl od té doby oficiálně neznámý. Až v polovině roku 2014, když byly anonymní akcie úpravou legislativy zrušeny, Farmu Čapí hnízdo opět převzal Agrofert a vložil ji do své společnosti Imoba. Podle oznamovatele přitom tato transakce mohla mít zásadní dopad na přidělení dotace – tu by bohatá a zisková firma jako Agrofert na stavbu a provozování relaxačního areálu nemohla získat, evropská pravidla to neumožňovala.

Dotační program byl určen jen pro malý nebo středně velký podnik, který aspoň dva roky podniká v cestovním ruchu, což Agrofert není. Babiš v minulosti vlastnictví Čapího hnízda popíral. „Nevím, komu to patří,“ řekl například v roce 2014 Respektu. Uvedl tehdy, že pouze půjčil přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Jak napsal server České noviny, Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Premiér pak posléze holding i s Čapím hnízdem v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Policisté navrhli obžalovat Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou již letos v květnu, ale Jaroslav Šaroch z pražského městského státního zastupitelství jim kauzu vrátil koncem srpna k došetření, zejména doplnění výslechů svědků.

Nyní je tedy dozorující státní zástupce opět na tahu a bude se zabývat policejním návrhem na obžalobu. Jak uvedl mluvčí Cimbala, nemá prozatím stanovenou lhůtu na zpracování. Interní předpisy státního zastupitelství počítají s dobou pro rozhodnutí v délce dvou měsíců. Je tedy otázkou, zda Šaroch rozhodne do voleb, nebo až po nich. Státní zastupitelství na to zatím neodpovědělo.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Mayerové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].