0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda20. 9. 20213 minuty

Policie chce znovu obžalovat Andreje Babiše za Čapí hnízdo

Státní zástupce má podle interních předpisů na rozhodnutí dva měsíce

Čapí hnízdo
Autor: Milan Jaroš

Policie dál trvá na tom, že premiér Andrej Babiš se mohl dopustit dotačního podvodu při stavbě svého sídla Čapí hnízdo. Mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala oznámil v pondělí večer, že detektivové provedli doplnění vyšetřování a spis předali žalobcům. „Součástí předloženého materiálu je návrh na podání obžaloby,“ uvedl Cimbala.

Jednou  z novinek v případu bylo minulý týden podání svědecké výpovědi Babišova syna,  Andreje Babiše ml. Po návratu do Česka ho policie vyslechla, přičemž je pravděpodobné, že mohl vypovídat proti otci - jak veřejně naznačoval - a popsat jeho údajné podvodné jednání. Svědčit proti Babišovi mohl minimálně ještě jeden další člověk.

↓ INZERCE

Případ Čapího hnízda odstartovalo v roce 2016 anonymní trestní oznámení, které směřovalo do rukou pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Podezření na spáchání dotačního podvodu mělo spočívat  v tom, že firma zastupující Čapí hnízdo si v roce 2008 zažádala o dotace jako společnost s neznámými vlastníky. Původně sice Farma Čapí hnízdo do koncernu Agrofert patřila (konkrétně ji držel Agro ZZN Pelhřimov), ale krátce před podáním žádosti o dotaci přešla do vlastnictví s anonymními akciemi.

Vlastník tak byl od té doby oficiálně neznámý. Až v polovině roku 2014, když byly anonymní akcie úpravou legislativy zrušeny, Farmu Čapí hnízdo opět převzal Agrofert a vložil ji do své společnosti Imoba. Podle oznamovatele přitom tato transakce mohla mít zásadní dopad na přidělení dotace – tu by bohatá a zisková firma jako Agrofert na stavbu a provozování relaxačního areálu nemohla získat, evropská pravidla to neumožňovala.

Dotační program byl určen jen pro malý nebo středně velký podnik, který aspoň dva roky podniká v cestovním ruchu, což Agrofert není. Babiš v minulosti vlastnictví Čapího hnízda popíral. „Nevím, komu to patří,“ řekl například v roce 2014 Respektu. Uvedl tehdy, že pouze půjčil přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Jak napsal server České noviny, Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Premiér pak posléze holding i s Čapím hnízdem v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Policisté navrhli obžalovat Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou již letos v květnu, ale Jaroslav Šaroch z pražského městského státního zastupitelství jim kauzu vrátil koncem srpna k došetření, zejména doplnění výslechů svědků.

Nyní je tedy dozorující státní zástupce opět na tahu a bude se zabývat policejním návrhem na obžalobu. Jak uvedl mluvčí Cimbala, nemá prozatím stanovenou lhůtu na zpracování. Interní předpisy státního zastupitelství počítají s dobou pro rozhodnutí v délce dvou měsíců. Je tedy otázkou, zda Šaroch rozhodne do voleb, nebo až po nich. Státní zastupitelství na to zatím neodpovědělo.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Mayerové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].