0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda28. 10. 20207 minut

Podle mě je to hoax. Co si myslí muž, který stojí za demonstrací na Staroměstském náměstí

Ať mi někdo ukáže jediný případ, kdy někdo skutečně zemřel jenom na koronavirus, říká Ivan Sochor

Ivan Sochor
Autor: Milan Jaroš

Na pražském náměstí Republiky se ve středu opět sešli odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Minulá akce, na kterou se 18. října sjeli demonstranti z celého Česka, po oficiálním ukončení skončila potyčkami s policií. Její organizátor Ivan Sochor ale odpovědnost odmítá. „My jsme tu demonstraci oznámili už před měsícem. Pak už nebylo možné couvnout. Buď by tam byl dav, který bude nějak veden, nebo by ti lidé přišli stejně a neměl by je kdo korigovat,“ říká před několika dny na schůzce ve vestibulu metra na pražském Opatově.

„Já si ten náhubek s dovolením sundám, nejsem v něm svůj,“ usmívá se na začátku setkání zakladatel spolku Hnutí občanské nespokojenosti, sundává si respirátor a po celou dobu si už ochranu nenasadí, i když pandemická pravidla říkají něco jiného. Se schůzkou souhlasil pouze za přítomnosti své tiskové mluvčí. „Pomáhá mi lépe se vyjadřovat. Občas jsem ve svých výrocích nepřesný,“ vysvětluje.

↓ INZERCE

Od května Sochor uspořádal už šest demonstrací - a jak říká, je to jen začátek. Za posledních sedm měsíců, kdy se Česko potýká s pandemií, se totiž v jeho názorech odehrál velký obrat. Ještě v březnu se zapojil do akce Česko šije roušky a společně s dalšími je rozvážel potřebným. Na Facebooku chválil automaty na roušky ve veřejných prostorech, ale už o pár měsíců později je nazval zlodějnou. „Na jaře jsme měli pouze informace od vlády, kterým jsme věřili. Tenkrát ještě všichni byli rouškaři, byli jsme na jedné lodi,“ vysvětluje.

Jeho dnešní postoj - který může v něčem symbolizovat i proměnu názorů u části společnosti - vyjadřuje například následující spekulace: „Jak je možné, že se koronavirem nakazí lidé, kteří nás mají nejvíc chránit?“ ptá se a odkazuje na ministra vnitra Jana Hamáčka nebo na hlavní hygieničku České republiky Jarmilu Rážovou, kteří onemocněli covidem.

Vir do Vánoc zmizí

První demonstraci pořádal na Hradčanském náměstí v květnu. Asi tři stovky lidí, kteří přišli protestovat proti vládě, tehdy dodržovali rozestupy a měli roušky. „Bylo to vlastně docela hezké, vidět pak fotky shora. Náměstí takhle vypadalo plné,“ vzpomíná. V té době rovněž založil spolek Hnutí občanské nespokojenosti s cílem donutit vládu k rekonstrukci, jelikož nemá v lidech důvěru.

V červnu se pak covidová situace uvolnila. První vlna se dostala pod kontrolu, začala se uvolňovat opatření. Andrej Babiš začal vystupovat jako vítěz nad koronavirem. „V té době se to ve mně nějak zlomilo,“ říká Sochor. Do popředí se dostali lidé, kteří s opatřeními z první vlny zpětně nesouhlasili. „Najednou se dozvíte o studiích pana Žaloudíka nebo paní Pekové, kteří o koronaviru mluví úplně jinak než naše vláda,“ popisuje Sochor a jako příklad uvádí neúčinnost roušek či snahy o vytváření strachu. „A když od takové odbornice, kterou genetička Peková je, slyšíte, že ten vir do Vánoc zmizí, tak tomu věřím spíše než naší vládě,“ popisuje proměnu.

Na konci srpna tak se svou iniciativou poprvé připravil demonstraci proti „omezování občanských svobod“. K protivládní lince spolku se přidala i linka protestů proti opatřením, která se v té době začínala vracet. Byly tu i transparenty s nápisy plandemie - tedy konspirační teorie, že koronavirus má vést k ovládnutí společnosti.

V té době už Sochor na Facebooku sdílel několik příspěvků denně. Převážně vtipy na rychlé zavádění opatření, na vládu Andreje Babiše, ale i texty z dezinformačních webů. „Vím o tom, že jsou dezinformační. Paradoxně ale jako jediné popsaly situaci tak, jak se stala,“ vysvětluje Sochor. „Jakoby najednou mainstreamová média nechtěla psát pravdu.“

Změnu ve vnímání pandemie, kterou Ivan Sochor prošel,  kopírují i sociologické průzkumy. Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjistilo, že zatímco v červnu opatřením věřilo 86 procent lidí, po prázdninách už to byla méně než polovina. „Zkrátka na jaře byly ty informace od vlády, ale pak už byly jinde,“ říká k tomu sám Sochor.

Demonstrace proti rouškám
Autor: Milan Jaroš
Demonstrace proti rouškám
Demonstrace proti rouškám Autor: Milan Jaroš

Původně byl obchodním manažerem v jednom českém pivovaru. K tomu měl jako koníček natáčení reklam a seriálů v epizodních rolích nebo jako komparsista, pak se z toho stalo jeho povolání. Před čtrnácti lety byl členem ODS, kde zastával „některé vyšší funkce“ v místní organizaci na Praze 4. „Když jsem ale viděl, jak se dělá politika, rozhodl jsem se odejít. Nelíbilo se mi to,“ říká. O politice ale mluví jako o možné budoucnosti. „Určitě bych tam nešel pro peníze. Chtěl bych změnit systém. Hlavně stav zdravotnictví nebo přístup k informacím,“ říká. Musel by prý ale dlouho přemýšlet, než by se pro něco takového rozhodl.

Podle mě je to hoax

Jeho aktuální názory se možná nejjasněji ukazují, když nesouhlasí s tím, že některé nemocnice jsou na pokraji kolapsu a lékaři situaci sotva zvládají. „Byl jsem se osobně v některých nemocnicích podívat a kapacity vůbec nebyly naplněné. Někde byli dva lidé, jinde tři, kteří se skutečně léčili s covidem,“ říká Sochor. Podle něj je sice problém s koronavirem reálný a není na místě jej zlehčovat, ale také je třeba zachovat chladnou hlavu. „Ať mi někdo ukáže jediný případ, kdy někdo skutečně zemřel jenom na koronavirus,“ vyzývá.

Vláda podle něj lidi straší, že to u nás bude jako v Itálii nebo ve Spojených státech a nebude kam dávat mrtvé. „Co se na jaře dělo v zahraničí, jsem samozřejmě sledoval. Ale mám v těch zemích známé a ti tvrdí, že to je přehnané. Podle mě je to hoax,“ tvrdí Sochor. Lékařský personál si podle něj zaslouží velké uznání, ale důvodem, proč je teď prakticky vyčerpán, jsou podle něj hlavně karanténní opatření.

Staroměstké náměstí
Autor: Milan Jaroš
Staroměstké náměstí
Staroměstké náměstí Autor: Milan Jaroš

Zároveň se nepovažuje za někoho, kdo by byl proti všemu, co vláda navrhne. „Podívejte, já nejsem žádný antirouškař. Jsem pro opatření, ale musí být logická. Ne je ze dne na den vyhlásit. S tím nesouhlasím,“ vysvětluje. „Už dvakrát jsem se kvůli koronaviru ocitl bez práce,“ říká. „A přesně takoví lidé pak na demonstraci přijdou. Jsou frustrovaní, že nemohou pracovat nebo že o práci dokonce přišli. Mají čas, tak si tu frustraci jdou vybít,“ doplňuje mluvčí spolku Michaela Havlanová. S tím Sochor souhlasí: lidé, které koronavirus zasáhl, podle něj nejsou dostatečně kompenzováni.

S násilím na Staroměstském náměstí se  neztotožňuje, ale vypadá to, že zodpovědnost za ně nepřičítá jen demonstrantům: „V našem prohlášení jsme odmítli policejní brutalitu, která se na náměstí děla. Do té doby bylo všechno v pořádku,“ říká. Na svých stránkách už spolek zveřejnil dvě trestní oznámení. Jedno je určeno Generální inspekci bezpečnostních sborů a druhé přímo zmíněnému Janu Hamáčkovi za šíření nakažlivé nemoci. Obě podala advokátní kancelář Norberta Naxery, který se proti rouškám v minulosti ohrazoval a letos kandidoval za SPD do krajského zastupitelstva. Podle Sochora je to jeden z právníků, se kterými spolek spolupracuje.

„Je to vlastně zvláštní. Podporují nás příznivci Milionu chvilek i Andreje Babiše a stejně tak nás nenávidí,“ přemýšlí Sochor. „Spojuje nás přesvědčení, že je možné situaci nějak změnit,“ dodává.  Své další aktivity chce minimálně po dobu nouzového stavu přerušit a znovu s nimi začít, až se situace uklidní.

„Ale určitě někam půjdu 28. října. Pravděpodobně na procházku s Danielem Hůlkou, který jde vrátit státní vyznamenání,“ prohlašoval Sochor ještě před pár dny na setkání s narážkou na zpěváka, který vystoupil na protivládní demonstraci, načež mu prezident a jeho přítel Miloš Zeman vzkázal, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí.

Hůlka však nakonec akci zrušil. „Když vláda přitvrdila, udělal jsem z veřejné procházky neveřejnou a mnoho z vás mi psalo, že se ke mně "náhodně“ připojí. Mezitím vláda opatření opět zpřísnila a já si nemohu vzít na svědomí jakýkoli případný zásah proti lidem, kteří by se ke mně (byť náhodou) přidali," napsal na sociálních sítích.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].