Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Do závodu oficiálně naskočil Orbánův největší soupeř

Budapešťský primátor Gergely Karácsony ohlásil, že chce být premiérem

Starosta Budapešti Gergely Karácsony, vpravo • Autor: Zoltan Balogh, MII/AP
Starosta Budapešti Gergely Karácsony, vpravo • Autor: Zoltan Balogh, MII/AP

Dlouho se o tom spekulovalo a uplynulou sobotu se to stalo: budapešťský primátor Gergely Karáscony se bude ucházet o premiérský post. Respektive, v současných maďarských opozičních reáliích: ohlásil kandidaturu na kandidaturu na předsedu vlády. Široká a sjednocená maďarská opozice bude totiž svého hlavního kandidáta vybírat v primárkách a do těch se Karácsony, zástupce maďarských zelených liberálů, oficiálně přihlásil.

To se v opozičních kruzích očekávalo a také se v to doufalo. Karácsony sice zdaleka není jediný opozičník s premiérskými ambicemi. Ale András Fekete-Györ je mladým šéfem hnutí mladých politiků Momentum. Péter Jakab je šéfem Jobbiku, a jakkoliv se snaží stranu očistit od nánosů minulosti, nálepka fašistů jim už zůstane asi navždycky, přičemž není úplně jisté, že neprávem; skuteční náckové odešli, ale o hluboké vnitřní proměně řadových členů nemá maďarská společnosti přesvědčivé důkazy. A konečně Klára Dobrev je manželkou mnohými nenáviděného a u většiny stále neoblíbeného expremiéra Ference Gyurcsányho.

Karácsony žádnou takovou zjevnou vadu na politické kráse nemá. Má za sebou poměrně úspěšné starostování v dobré pešťské čtvrti Zugló a překvapivé, ale poctivě odpracované vítězství v primátorských volbách před dvěma lety. Jeho veřejný obraz je nekomplikovaný a málokoho může skutečně pobuřovat: politik se často usmívá a nenechá vyvést z míry.

Je to jednoduše sympatický, mladistvě vyhlížející čtyřicátník, který vede neproblematický život. Ale zároveň umí hrát tvrdě. Ve stále aktuálním souboji s vládou, která plánuje postavit v hlavním maďarském městě kampus šanghajské univerzity Fu-tan, pohrozil, že když kabinet nebude ochotný ke kompromisům, jeho radnice zkrátka zruší plánovaný světový šampionát v atletice, nehledě na komplikace a mezinárodní pověst země.

Ze všech těchto důvodů se zdá, že Karácsony je nyní nejnebezpečnější protivník Viktora Orbána a největší hrozba pro vítězství Fideszu v parlamentních volbách plánovaných příští rok. Napovídá tomu i reakce mediální mašinerie Fideszu. Čtenáři a diváci se dozvěděli, že Karácsony rozhodně nemá vlastní hlavu, ale všechno je promyšlený plán zmíněného expremiéra Gyurcsányho. A také to, že primátor mluví o hodně horší angličtinou než skoro o generaci starší premiér Orbán, resp anglicky se v podstatě nedomluví. Což je pravda, kterou Karácsony uznává.

Svou kampaň začal primátor velkoměsta v městečku Nyírtass na zapadlém severovýchodě země, kde vyrostl. Byla to vědomá volba, opozice sice slaví relativní úspěchy v největších městech v zemi, ale venkov a maloměsta zůstávají neotřesitelně fideszovsky oranžové. Jestli naděje svých příznivců splní, to se ukáže v příštích měsících, kdy budou mít Maďaři k ruce vypovídající průzkumy veřejného mínění. A definitivně pak v září, na kdy jsou opoziční primárky naplánovány. Jejich vítěz pak sjednocenou opozici povede do voleb za necelý rok, na jaře 2022.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].