Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Odposlouchávaný maďarský novinář: Pravděpodobně šlo o kauzu ruské banky v Budapešti

Spywarový útok na investigativce Szabolcse Panyie mohla nařídit Orbánova vláda

Maďarský premiér Viktor Orbán na návštěvě u Benjamina Netanyahua • Autor: REUTERS
Maďarský premiér Viktor Orbán na návštěvě u Benjamina Netanyahua • Autor: REUTERS

Maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi dostal v posledních letech několik varování, že může být sledován. Se svými zdroji se proto bavil zašifrovanou komunikací, byl opatrný, dával si při své práci pozor. Přesto to nestačilo k zajištění bezpečí. „Nikdy jsem ale neměl důkazy, že jde o skutečnou hrozbu. Získal jsem je až teď,“ říká Respektu Panyi.

Reportér se totiž aktuálně ocitl v srdci špehovací aféry, kdy mezinárodní síť investigativních novinářů v rámci projektu Forbidden Stories a OCCRP zjistila, že on, čtyři další maďarští novináři, řada jejich kolegů v různých místech světa a někteří další lidé měli napíchnutý telefon. V případě Panyie se na tom mohla podílet maďarská vláda, respektive její bezpečnostní aparát.

Umožnit jí to měl špionážní systém Pegasus, který vytvořila soukromá izraelská společnost NSO Group (na trhu působí od roku 2010). Sofistikovaný program, který se dokázal prolomit i do zašifrovaných aplikací v mobilních telefonech, tabletech nebo počítačích, od ní začaly odkupovat pro své účely různé vlády - oficiálně byl vyvinutý ke sledování zločinců a boji proti terorismu, ale jak vyšlo najevo, opakovaně byl zneužit autoritativními, populistickými nebo právní stát omezujícími vládami proti svým kritikům, často právě z řad novinářů.

Panyi se domnívá, že on sám se do centra pozornosti dostal kvůli svým investigacím, v nichž se kromě jiného zaměřuje na Mezinárodní investiční banku MIB. Psal o tom, že vláda Viktora Orbána chce zřídit její pobočku v Budapešti a že její status je podezřelý. Jak zjistil, sídlo banky a veškerý hmotný majetek neměl v Maďarsku podléhat běžné bankovní kontrole a policie neměla mít možnost do instituce vstoupit - s jejím vpuštěním museli představitelé banky vysloveně souhlasit.

Stejné výsadě se měli těšit i zaměstnanci banky a také její hosté, kteří do ní měli ze zahraničí jezdit na jednání. Tito všichni měli mít na její půdě diplomatickou imunitu, ať už šlo o návštěvníky, obchodní partnery či finanční experty. Díky tomu mohli samozřejmě snadněji „vykonávat špionážní činnost“ - z níž byla banka podezřívána západními tajnými službami. Pro Rusko bylo umístění sídla banky do členského státu EU a NATO výhodné, umožňovalo snadnějšímu pronikání ruské špionáže – agenti s krytím bankéřů tak měli získat lehčí přístup do Evropské unie.

Z pohledu Vladimira Putina dával projekt jasný smysl; proč na něj přistupuje Maďarsko, už tak jasné nebylo. „Mluví se o tom, že může jít o součást širšího obchodu, ve kterém Maďarsko žádá Rusko o nové dojednání smlouvy o stavbě jaderné elektrárny Paks 2,“ řekl na začátku dubna 2019 Panyi Respektu, který společně s ním na tématu ruské banky pracoval. Paks 2 měli v Maďarsku postavit Rusové za Kremlem poskytnutou půjčku a v místních médiích se psalo, že projekt se vyšplhá na výrazně více než původně oznámených 12,5 miliardy eur.

„Stavba elektrárny má zpoždění jeden až dva roky, je tu dokonce možnost, že nebude nikdy postavena. Úvěrová smlouva Maďarska s Ruskem je velmi nevýhodná. Stěhování banky s tím může souviset,“ popisoval tehdy Panyi. Mluvilo se  o tom, že Maďarsko by mohlo od Ruska dostat cenově lepší kontrakt na jadernou elektrárnu výměnou za vpuštění MIB na půdu EU. Hrozba špionáže přitom nemusela být pro Orbána tak naléhavá. „Myslím, že Orbán ví, že ruská činnost v Maďarsku je většinou zaměřena na třetí země a jejich instituce, nikoli na maďarské cíle,“ domníval se Panyi.

Szabolcs Panyi • Autor: András Pethő/Direkt 36
Szabolcs Panyi • Autor: András Pethő/Direkt 36

Jeho sledování prostřednictvím programu Pegasus začalo 4. dubna, kdy se právě tématu banky začal věnovat. Trvat mělo do 7. listopadu 2019, experti dohledali zpětně opakované průniky špionážního systému z té doby do jeho telefonu. Licence na prodej programu do zahraničí musí vždy posvětit izraelská vláda, což neznamená, že následně dostane informace, na koho přesně a proč byl v cizině použit. Nakupují ho jen státní instituce - to je jedno z vodítek, proč si Panyi myslí, že v jeho případě šlo o špehování maďarským státem.

„Informace o tom, že by sledování nařídil přímo maďarský premiér Orbán, nemám,“ říká Panyi. Novinář má však poznatky, že během roku 2018 se Orbánův poradce pro národní bezpečnost József Czukor vydal do Izraele, kde jednal s tehdejším premiérem Benjaminem Netanjahuem, blízkým Orbánovým spojencem. Právě po této návštěvě získalo Maďarsko Pegasus.

Panyi nemusel být sledován jen kvůli bance, pracoval na více tématech nepohodlných vládě. Pro bezpečnostní složky mohlo být výhodné monitorovat jeho zdroje dlouhodobě, když už ho začaly sledovat. „Ještě více než kdy v minulosti budu při své práci opatrný. V mé kariéře je to nepochybně přelom, už vím, že nejde jen o řeči,“ říká Panyi.

Společnost NSO Group zneužití svého systému na špehování novinářů odmítá. Zda byl Pegasus používán i v Česku, není stále jasné - stejně tak to, jestli byl jeho prostřednictvím sledován někdo z českých novinářů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].