Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ministr Blatný: Počkejme s počty obětí na konec pandemie

Nový Respekt: Proč se v Česku umírá kvůli covidu více než v mnoha jiných zemích

Jan Blatný a Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš
Jan Blatný a Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

K článku Neprorazit strop, který pojednává o počtu lidí zemřelých v Česku na covid a najdete ho v aktuálním vydání Respektu, jsme položili otázky ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému. Odpovědi jeho úřadu však dorazily až po uzávěrce a nebylo možné je do textu zařadit. Proto je nyní nabízíme jako upoutávku na nové číslo, jež se věnuje současné pandemii i v dalších  článcích. 

V roce 2020 zemřelo o 15 procent více lidí než v jiných letech. Z toho lze statisticky vyčíst souvislost s covidem - křivka nadúmrtí přesně kopíruje křivku registrovaných úmrtí s koronavirem. A také to, že jsme v počtu zemřelých vysoce nad průměrem EU, tedy přes absenci jarní vlny patříme v Evropě k těm horším zemím. Takhle data interpretuje spousta analytiků. Stále si stojíte za tím, že mrtvé prostě jen počítáme přísněji než jinde?

Od začátku si nerozumíme. Vůbec nezpochybňuji, že zvýšený počet úmrtí nemá souvislost s epidemií. Jako lékař chci ale vědět, kolik z toho má na svědomí virus přímo - a nakolik se do toho promítly druhotné jevy, které epidemie případně ovlivnila. Dost možná právě proto, že jsem lékař, a ne fanoušek rychlých závěrů, opakovaně upozorňuji na fakt, že to, co vy vidíte jako jednoznačný závěr,  já tak nevidím. V době, kdy vrcholila epidemie, byly přirozeně plné nemocnice. Lékaři řadu zákroků museli odložit, nebo dokonce zrušit. Protože prostě nebyly volné kapacity. A to se samozřejmě promítlo i v tomto údaji. A pak je tu ještě jedna důležitá věc. V současné době není ve světě jednotná metodika, jak počítat oběti covidu. Některé státy do statistiky dávají všechny, kteří v momentě smrti měli COVID-19. Jiné státy zase do statistiky nedávají lidi, jejichž stav byl špatný již před nákazou - a tento virus jim jen čas na tomto světě zkrátil. Proto říkám, počkejme s podobnými hodnoceními na moment, až budeme mít definitivní a srovnatelná data. Covid není jediná nemoc, na kterou se umírá.

Čím to je, že si v Česku nevážíme lidských životů? Proč chybí vůle je víc chránit?

To jsou dvě různé věci. Nemohu především souhlasit s tím, že chybí vůle je chránit. To by byla urážka všech zdravotníků, kteří se s neuvěřitelným nasazením starají o všechny své pacienty. Proč si společnost neuvědomuje, že nezodpovědné chování jedněch způsobuje smrt jiných, je úplně jiná věc. Když jsme například před Vánoci nabídli zdarma testování na COVID-19,  já osobně jsem několikrát upozorňoval, že negativní výsledek není poukázka k tomu chovat se nezodpovědně. Prostě někteří lidé tuto nemoc podceňují, a pak na to doplácejí jiní lidé - a také lékaři a sestřičky, kteří pracují v současné době pod nepředstavitelným stresem. Ale zásadně odmítám tvrzení, že bychom si nevážili lidských životů.

Na nedávné tiskové konferenci jste řekl: „Dnes tolik diskutované rozdíly v tom, kdo má o kousek testů víc nebo méně a kde je taková nebo jiná smrtnost, se v dlouhodobém hledisku smažou. Za několik let zjistíme, že virus prošel celou Evropou velmi podobně. Nyní to nevidíme nebo nechceme vidět.“ Je tedy jedno, co který stát proti epidemii dělá, jak přísné nebo chytré strategie volí? O co své přesvědčení opíráte?

O lékařskou zkušenost. A pak také o statistiky. Podstata viru je stejná všude na světě. Pokud se podíváte do okolních států,  zjistíte, že všichni děláme v zásadě to samé – snažíme se omezit sociální kontakty svých občanů a tlačíme na používání roušek nebo respirátorů. Kromě očkování neexistuje žádná jiná účinnější obrana. I proto jsem přesvědčený, že s odstupem času zjistíme, že virus napáchal po světě, respektive v Evropě víceméně podobné škody. Krátkodobá srovnání plynoucí z průběžných dat pro mě nejsou dostatečně validní. A neustálé srovnávání a soutěžení o nejlepšího či nejhoršího je sice mediálně zajímavé, ale k ničemu dobrému nevede.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek označil citovaný výrok za „ničím nepodložený blábol“ a domnívá se, že se chcete zavděčit premiérovi Babišovi. Je to pravda?

Nechci hodnotit názory a postoje Milana Kubka.

Co říkáte tomu, že vaše nedávné výroky ve Sněmovně o obětech automobilových nehod atd. zneužívají proruské dezinformační weby?

Opravdu nevím, jak bych tomu mohl zabránit. Žijeme v době ztráty mediální kultury a relevance. Na internetu najdete na jakýkoliv argument jiný, který ho popře. Smířil jsem se s tím, že jsou věci, které nezměním. Spoléhám na zdravý úsudek většiny lidí a na zodpovědnost médií.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].