Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Koalice Pirátů a STAN představila volební program

Co kraj a hlava kandidátky, to jedno klíčové politické téma

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Bylo to svižné a - jak je u čehokoliv volebně pirátského zvykem, hrála tu roli loď. Koalice Pirátů a Starostů v úterý na pražském nábřeží za Rudolfinem ohlašovala svůj volební program. Dvojice šéfů stran - pirát Ivan Bartoš coby kandidát na premiéra a starosta Vít Rakušan, který vede kandidátku ve středních Čechách - představovala lídry krajských kandidátek, zatímco za zády jim tam a zpět proplouvalo plavidlo s nápisem “O parník lepší budoucnost”.

Jak přesně “vrátí zemi budoucnost”, což je hlavní volební heslo dvojkoalice, popisovali lídři a jediná lídryně Olga Richterová stručně a rychle. Málokdy se mluvilo déle než šedesát vteřin.

Co kraj a hlava kandidátky, to jedno klíčové politické téma: školství, korupce, zemědělství, životní prostředí nebo regionální rozvoj. Pirátsko-starostenská koalice přesvědčivě vede v předvolebních průzkumech a bylo znát, že se hlavně Piráti snaží natáhnout ruku k dalším voličským skupinám.

Na pirátskou stranu míří mohutná dezinformační kampaň, která je vykresluje coby reálné existenční ohrožení především pro starší voliče a penzisty. Kolega Rakušan tak šéfpiráta Bartoše představil jako “tatínka a nadšeného sportovce”. A “zkušenost” je spolu s “energií” součástí dalšího volebního motta koalice.

Za půl hodiny bylo hotovo, parník zahoukal a kampaň současných volebních favoritů se rozeběhla. Jejich potenciální partneři, koalice Spolu, už program představila dříve. O tom, jakou budoucnost pro Česko obě koalice chystají, pro vás připravujeme článek do příštího Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].