Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kam zmizel Martin Nejedlý

A co si Zemanův poradce myslí o ruské válce na Ukrajině

Autor: zdroj Respektu
Autor: zdroj Respektu

Ruská válka na Ukrajině si vyžádala - minimálně přechodně - i jednu oběť na Pražském hradě. Od jejího vypuknutí totiž není jasné, kde se nachází hlavní poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Od prvních ruských výstřelů přestal komunikovat a neví se, co si o invazi spojené s vysokým počtem civilních obětí včetně dětí na ukrajinské straně myslí.

Na opakované otázky Respektu, jak se dívá na Putinem rozpoutané vraždění,  Nejedlý neodpověděl. Naposledy měl být veřejně viděn v den vypuknutí války, tedy minulý čtvrtek, když - jak Respektu popsala jedna z očitých svědkyň - letěl letem Českých aerolinií do Paříže. Jak dotyčná popsala, byl oblečen v pohodlných teplácích, sem tam se na lidi kolem sebe usmíval, ale jevil prý zároveň také známky nervozity. Zpátky se měl vracet o čtyři dny později, v neděli.

“Dobrý den, děkuji Vám za otázky, ale směřujte je, prosím, na toho, koho se týkají, tedy na p. Nejedlého,” řekl Respektu na otázku, jaké názory na ruskou válku Nejedlý na Hradě aktuálně projevuje, ředitel administrativní sekce Jan Novák. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ani kancléř Vratislav Mynář nereagovali.

Mezi vlivnými muži Česka zaujímá Martin Nejedlý nepochybně jedno z předních míst. Byl to on, kdo úspěšným sháněním sponzorů pomohl v minulosti Miloši Zemanovi vyšvihnout se na Hrad a dostal za to funkci poradce. Z prodejce aut se postupně během 20 let vypracoval na klíčového muže hlavy státu.

Martin Nejedlý
 • Autor: Milan Jaroš
Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

Většina profilů v médiích Nejedlého vykresluje jako muže, který má díky mnohaletému podnikání v Rusku silné vazby na tamní politiku a byznysové hráče - a v tomto směru funguje coby jakási ruská spojka na prezidenta Zemana. Na veřejnosti se opakovaně objevil vedle vlivného šéfa ruských železnic Vladimira Jakunina, Respekt popsal i jeho vazby na Jurije Ušakova, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina.

Nejedlý se dříve snažil v Moskvě vyjednávat o jádru, aniž k tomu měl mandát od vlády, Respekt společně s Aktuálně.cz upozornil na jeho utajovanou cestu do Ruska v době, kdy v Česku hrozilo, že ruský Rosatom vypadne z jaderného tendru. Nejedlý již dřív založil společný podnik s ruským gigantem Lukoil, firmu Lukoil Aviation Czech, a netají se obdivem k prezidentu Putinovi, jeho fotku měl na svém mobilu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].