vězení (ilustrační foto)
vězení (ilustrační foto) • Autor: Matěj Stránský

Lukáš Kalina sedí ve spoře zařízené návštěvní místnosti věznice v Brně Bohunicích, mluví tlumeným hlasem a říká, že vůbec nečekal, že skončí právě tady a na tak dlouho. „Myslel jsem, že soud jako dostačující trest pro mě vezme vazbu, v níž jsem byl od dubna. Ten rok a půl, co jsem dostal, je obrovská pálka a šok,“ říká Kalina v prvním rozhovoru pro média, který poskytl Respektu.

Jeho případ nedávno obletěl Česko, když ho Krajský soud v Brně poslal na rok a půl do vězení za to, že ukradl v obchodním domě pět housek. Kalinovi přitížilo, že byl v minulosti za podobný trestný čin třikrát souzený. Když ke krádeži došlo, byl v podmínce. K poslední krádeži došlo v době nouzového stavu, kdy státní zastupitelství dopředu avizovalo, že nebude tolerovat žádné porušování zákona.

Reklama
Reklama

„Trest, který jsem dostal, beru jako velkou nespravedlnost. Nekradl jsem alkohol, nevzal jsem si nic cenného. Došly mi peníze, měl jsem šílený hlad a v obchodě jsem sáhnul po houskách, abych ho zahnal. Naposledy jsem jedl dva dny před tím. Zkoušel jsem žebrat na ulici, ale nikdo mi ten den nic nedal, tak jsem šel do obchodu. Byl to zkrat, chtěl bych se napravit,“ říká Kalina.

Rozsudek nad Kalinou vyvolal v Česku debatu, jak trestat pachatele krádeží s malou škodou. Recidivisté jako Kalina dostávají vyšší tresty, aniž by bylo zaručeno, že povedou automaticky k jejich nápravě. Jestli nebude Kalina předčasně propuštěn, jeho vězení přijde na více než čtyři sta tisíc.

Článek s více podrobnostmi přineseme v pondělním Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte