Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hrdinové jsou vaši zdravotníci, říká americký gardista

O "české misi" s plukovníkem Peterem Coldwellem, šéfem pětičlenného týmu amerických armádních zdravotníků

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Členové Národní gardy z Nebrasky a z Texasu jsou v Česku už druhý týden. Původně jich mělo být osmadvacet, nakonec jich přijela polovina. Původně měli pomáhat v polní nemocnici v Letňanech – ale prognózy o kolabujících nemocnicích se naštěstí nevyplnily, situace se zlepšuje a žádný pacient v Letňanech není. Gardisté tak pomáhají tak ve vojenských nemocnicích v Olomouci a v Brně. „Musím říct, že jsem byl hodně překvapený, jakou práci česká armáda v Letňanech odvedla,“ říká devětapadesátiletý plukovník Peter Coldwell z texaské Národní gardy. Vedl druhou skupinu, která přijela na pomoc Česku; původně šestičlennou, ale nakonec jeden zdravotník kvůli nákaze koronavirem neodcestoval. Coldwell je i v civilu je doktor, pracuje na urgentním příjmu. Sám si už nákazou prošel v první vlně. Jako vojenský lékař působil na misích v Iráku či Afghánistánu, ale koronavirus podle něj přináší jiným typ vypětí a práce.

Národní garda do Česka přicestovala minulé úterý. Ve středu si skupina prohlédla Letňany a ve čtvrtek se hlásila ve vojenské nemocnici v Olomouci. Jejím úkolem je i výměna informací o tom, jak s koronavirem obě země bojují. „Vlastně ani nevím, proč mě překvapilo, že k léčbě přistupujete podobně. Když všichni děláme správnou věc, je jasné, že bude v mnoha ohledech podobná,“ říká Coldwell na setkání českými novináři na americké ambasádě v Praze. Je původem z Anglie, v sedmnácti s rodiči zamířil do Spojených států, kde se později stal členem texaské Národní gardy.

Česká republika má oficiální vztahy se dvěma americkými státy – Texasem a Nebraskou. Mezi národními gardami obou států a českou armádou tak panuje dlouhodobá spolupráce. Národní garda v běžném režimu funguje jednou měsíčně, na víkendových cvičeních. S nástupem koronaviru ale byla koncem března povolána k výpomoci v nemocnicích. „Nikdo mě nenaučil, jak s pandemií pracovat. Zvládnu situace, kdy někdo dostane infarkt nebo když někoho postřelí, bodne nebo vyhodí do povětří, ale tohle bylo úplně o něčem jiném,“ vysvětluje Coldwell. Na jaře dohlížel v Texasu na výstavbu polní nemocnice a rozjížděl testování. Náplň jeho práce v České republice se měnila za pochodu.

„Naštěstí v době, kdy jsme do Česka dorazili, nebylo potřeba v polních nemocnicích pomáhat. To by pro mě ostatně byla splněná mise, kdyby v Letňanech nebyl jediný pacient,“ říká plukovník. V současné době tak plní roli rádce a sdílí s nemocnicemi informace například ohledně antigenních testů: „Tím, že se u nás už antigenní testy běžně používají, je teď mohu vašim zdravotníkům doporučit. Vím, že fungují, že jsou přesné, levné a rychlé.“

Kromě toho funguje v Česku jako spojka, která může propojit české lékaře s americkými experty na infekční nemoci. „Tudíž to, co tady dělám, není žádné hrdinství. Hrdinové jsou vaši zdravotníci, kteří se o nemocné každý den starají,“ míní. On ani jeho kolegové ostatně ze zákona nemohou léčit české pacienty. „Je to kvůli zákonům, které jsou za hranicí mého chápání. Nicméně myslím, že jako poradní tým můžeme udělat mnohem víc, než kdybychom se do léčby pacientů zapojili,“ míní. V Česku byl Coldwell jednou před patnácti lety na dovolené a poměrně dost volného času má díky lepšící se situaci v Česku i nyní. Nicméně to pochopitelně neznamená, že jeho mise nemá smysl.

Poznatky z Česka každý den sděluje nadřízeným v Texasu a trochu paradoxní je, že tamní situace se zase zhoršuje, zatímco v Česku případy nákazy ubývají.  „V Texasu jsou dnes nejvíce zasažená velká města, změnil se ale přístup lidí. Myslím, že lidé už to neberou na lehkou váhu - a obecně pravidla dodržují. Ti, kteří je odmítají, jsou spíše hlasitou menšinou. A já sám jsem spíše pro to opatření nařizovat, nikoliv doporučovat,“ popisuje tamní situaci Coldwell, který se kromě konzultací s lékaři setkal také s představiteli české armády.

„Je důležité poznávat kolegy z NATO,“ říká s tím, že návštěva České republiky je pro něj ověřením, že opatření fungují a mají smysl. „I když se situace zlepšila, bylo nezbytné přijet ze dvou důvodů: zaprvé máme silné spojenectví, které je důležité si připomínat. Zadruhé jsme se přijeli podívat, jak s koronavirem bojujete - a také v tomto smyslu to je užitečná cesta,“ uzavírá plukovník Národní gardy. Američtí zdravotníci zůstanou v Česku ještě asi týden, odlétat by měli 24. listopadu.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].