Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zdražování elektřiny

Fiala slíbil ceny, které nemůže zaručit

Česko čeká další zdražení elektřiny, někteří mají důvod k obavám

Petr Fiala • Autor: Matěj Stránský
Petr Fiala • Autor: Matěj Stránský

Když loni po ruském vpádu na Ukrajinu vystřelily ceny elektřiny, vypadalo to jako naprostý jackpot - smlouva se zafixovanou cenou do začátku roku 2024. Její majitelé mohli v klidu sledovat, jak ostatní trnou při pohledu na zdražování. Teď ovšem mají naopak tihle výherci důvod k největším obavám. Právě na odběratele, kteří si v roce 2021 sjednali tříletou fixaci, totiž nejvíc dopadne zdražování chystané českým státem na příští rok. 

Stovka měsíčně

Počátkem listopadu oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ), že plánuje pro rok 2024 zvednout regulovanou složku elektrické energie o 71 procent. To je výrazný skok, který vyvolal velký rozruch. Běžně ERÚ upravoval cenu o jednotky procent a nevyvolávalo to výrazný veřejný zájem.

Nejde sice o celkové zdražení cen elektřiny, ale pouze její část, která se týká plateb za přenos a další služby, jejichž cenu má stát pod kontrolou. Domácnosti odvádí za tuto regulovanou složku v průměru 1640 korun za megawatthodinu, příští rok by to podle návrhu ERÚ mělo být 2804 korun.  

Podpořte nás, zapojte se do crowdfundingu

Vlastně tedy nemusí jít o vyložené drama. Domácnost, kde svítí úsporné žárovky, elektřinou se netopí ani neohřívá voda a roční spotřeba je kolem jedné megawatthodiny, zaplatí zhruba o sto korun měsíčně víc. Menší či střední rodinné domky s elektrickým ohřevem vody běžně mívají spotřebu 3-4 MWh, jejichž zdražení by tedy činilo několik set korun měsíčně. Majitelům domu s tepelným čerpadlem by zvýšení ceny přineslo výdaj dalších zhruba pět set korun měsíčně a vytápění domu přímotopy může zýšit pravidelný výdaj za elektřinu o dalších víc než tisíc korun. 

Tahle málo populární zpráva přiměla premiéra Petra Fialu rychle svolat tiskovou konferenci, kde se snažil vahou své autority (víc neměl k dispozici) vyvrátit zprávu opozice, že napřesrok dojde ke zdražení elektrického proudu o desítky procent. „Ceny energií nebudou růst o desítky procent, a to v žádném případě. Každý, kdo říká něco jiného, lže a šíří paniku. Cena silové elektřiny klesá, takže lidi budou platit převážně jako letos nebo o jednotky procent víc,“ prohlásil důrazně Fiala, aniž to zatím mohl zaručit.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].