Chystá se další rozvolňování: víc otevřených tříd, večerka o dvě hodiny později
 
Jan Blatný a Andrej Babiš
Jan Blatný a Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Šíření koronaviru podle vlády dál zpomaluje, ministr zdravotnictví Jan Blatný proto slibuje přespříští týden další rozvolnění nynějších restrikcí. Od 23. listopadu by se mohly vrátit do tříd všechny děti na prvním stupni a v „rotačním“ režimu – tedy střídavě na poloviny po týdnech – i žáci druhého stupně. Dalším krokem může být odklad večerního zákazu vycházení z dnešní deváté na jedenáctou hodinu.

Posuny vyplývají z nové tabulky, kterou Blatný představil jako vodítko pro další zapínání a vypínání epidemiologických opatření. Tabulka má pět pásem podle toho, jak je epidemie silná. Ke každému pásmu je v tabulce sedmadvacet kolonek podle jednotlivých sfér života – a pro ně odpovídající omezení. Míra rizika se bude vypočítávat podle čtyř parametrů: počtu nově nakažených, podílu seniorů mezi nimi, reprodukčního čísla a pozitivity testů.

Reklama
Reklama

Čtěte také: Domácí úkol pro ministra Plagu. Co je třeba dotáhnout před otevřením škol

Tabulka podle Blatného ukazuje, že Česko na tom už není úplně nejhůř a nachází se v čtvrtém pásmu z pěti. Posun o patro níž (nebo výš, pokud by se situace zase začala zhoršovat) bude na návrh ministerstva schvalovat vždy po týdnu vláda. První takový posun by tedy měl nastat od 23. listopadu. „Kdy se dostaneme do úrovně čtyři, to uvidíme, je ale možné, že to bude přespříští týden,“ prohlásil Blatný.

Už ve středu ministr oznámil, že nový systém počítá s částečným uvolněním režimu i ve stupni pět. Proto se od 18. listopadu otvírají první dva ročníky základních škol.

tabulka_opatreni
Protiepidemický systém • Autor: Ministerstvo zdravotnictví ČR

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 843

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte