petikoalice
TK předpokládané pětikoalice • Autor: ČTK

Koaliční den D

Šéf vítězné koalice a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petr Fiala po středečním dopoledním jednání s Piráty a STAN oznámil novinářům, že se chystají o společné vládě jednat tak, aby mohli 8. listopadu podepsat koaliční smlouvu. Oba subjekty zároveň počítají s tím, že k tomuto datu už budou na všem domluveni. „Musí být shoda na programu, struktuře vlády i personálním obsazení, abychom mohli smlouvu podepsat,“ uvedl Fiala. Mohlo by jít rovněž o den, kdy se poprvé sejde nová sněmovna.

Koalice mají zatím po první schůzce v plánu věnovat se programovým otázkám: dohodly se na vzniku šesti skupin, které se mají soustředit na jednotlivé oblasti programu a v tuto dobu by už měly pracovat. Jak bude vypadat rozvržení postů v příští vládě nebo vedení sněmovny, ještě oficiálně jasné není. Koalice se o těchto otázkách podle Fialy teprve chystá mluvit. Vedení stran se znovu plánuje setkat příští úterý.

Prezident souhlasil

Lídr ODS aspirující na post premiéra už také požádal kancléře Vratislava Mynáře o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka s ní hlava státu hospitalizovaná v Ústřední vojenské nemocnici souhlasila. Její pravděpodobný termín by měl být ale jasnější ve chvíli, kdy bude prezident přemístěn na standardní pokoj. Premiér Andrej Babiš nicméně o den dříve, tedy v úterý, poprvé promluvil o své nedělní schůzce s prezidentem. A řekl, že mu měl přislíbit pověření sestavením vlády: „V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu,“ řekl šéf ANO. K tomu, zda nabídku přijme, se nevyjádřil. Zároveň ale počítá s tím, že ANO může být v opozici. Podle aktuálního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas si polovina Čechů myslí, že by měl Zeman pověřit sestavením vlády vítěze voleb nezávisle na tom, zda jde o lídra strany či koalice.

Vážnější, než okolí přiznává

„K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší.“ Právě tato poznámka prezidentova mluvčího vyvolala pochybnosti některých odborníků o vhodnosti jídelníčku a péče o hlavu státu. Ústřední vojenská nemocnice se proti nim ohradila a její mluvčí Jitka Zinke na stránkách uvedla, že "léčebný program každého pacienta, jehož součástí je také určení medikace i dietního režimu, sestavují specialisté v oboru a vždy odpovídá adekvátním zdravotním problémům, diagnóze i zdravotnímu stavu pacienta“.

Reklama
Reklama

Hrad od neděle, kdy byl prezident hospitalizován, stále nezveřejnil žádné podrobnosti týkající se prezidentovy diagnózy a stavu. Oficiální tak zůstává jen vyjádření jeho ošetřujícího lékaře a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala, že důvodem hospitalizace byly komplikace provázející chronické onemocnění. Deník N ve středu s odvoláním na tři zdroje z prezidentova okolí, statní správy a lékařského prostředí informoval, že prezidentův stav je vážnější, než jeho okolí přiznává: že v současnosti obtížně komunikuje a je dezorientovaný. Uvádí také, že Zeman trpí jaterní encefalopatií způsobenou akutním nebo chronickým selháním jater. Deník N společně s Radiožurnálem už minulý týden napsaly, že jednou z dalších komplikací provázející jeho stav je ascites, tedy hromadění tekutiny v dutině břišní.

Lhůta na zpochybnění voleb běží

Počínaje středou odstartovala desetidenní lhůta, kdy je možné zpochybnit průběh a výsledky sněmovních voleb. Nejvyšší správní soud se bude zabývat pouze podněty, které obdrží do příštího pátku, brzké či pozdní stížnosti odmítne. Soud jich zatím od pondělních do středečních 14:30 obdržel pět, jak informovala jeho mluvčí Silva Dostálová. Po minulých volbách jich bylo 77, přičemž většina z nich neúspěšná. Přepočet preferenčních hlasů pro ODS ve středních Čechách nicméně tehdy znamenal poslanecké křeslo pro Martina Kupku místo jeho kolegy Petra Bendla.

Jednotná digitalizace

Na závěr doporučuji komentář kolegy Marka Švehly, který se zamýšlí nad tím, co by mohlo znamenat vzkříšení zrušeného ministerského resortu pro digitalizaci, který by mohl vést pirátský předseda Ivan Bartoš, a připomíná zde také jeho historii: „Za vlády ANO a ČSSD zase vznikl jiný problém: vládní úřady, například ministerstvo financí, pojaly přechod na digitalizaci jako šanci určité sebepropagace a začaly si vytvářet své vlastní portály. To je přitom proti logice projektu digitalizace státní správy, protože ta má mít pokud možno jednotnou podobu, aby se v ní všichni rychle zorientovali,“ poznamenává mimo jiné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte